Százmilliárd forintos bevételcsökkenést okozott a gabonatermelőknek a kisebb termés
A múlt évben mintegy 13 millió tonna gabona termett Magyarországon, ami 2 millió tonnával kevesebb mint az előző évben, a terméskiesés mintegy 100 milliárd forint bevételcsökkenést okozott a termelőknek – mondta a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnökhelyettese csütörtökön Budapesten az MTI-nek.
Petőházi Tamás, az Agromashexpo agrárgépipari szakkiállításon a szántóföld szakmai konferencián elmondta: a jövedelemveszteség miatt elképzelhető, hogy a termelőknek újra kell gondolniuk az ez évre tervezett beruházásaikat, mivel nem lesz elég pénzük. A múlt évben megtermelt gabonából – az 1 millió tonnás átmenőkészlettel együtt – a becslések szerint mintegy 6 millió tonna körüli mennyiséget lehet exportálni.
Hozzátette: a múlt évi őszi vetések jó képet mutatnak, sikerült idejében elvégezni a vetést. Így az idei kilátások kedvezőek, de végleges véleményt csak a vegetáció elindulását követő állapot-felmérés után lehet majd mondani. Megjegyezte: az eddigi enyhe tél okozhat gondokat a későbbiekben a termelőknek az áttelelt kártevők miatt.
Úgy vélte, a termelők elégedettek lennének, ha az idén mintegy 15 millió tonna lenne a gabonatermés, az árak pedig elérnék a tonnánként 50 ezer forintot.
Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a konferencián arról beszélt, hogy valamivel több mint 172 ezer termelő nyújtott be egységes kérelmet a múlt évben, mintegy 4,9 millió hektárra. Ennek alapján egy hektárra mintegy 70 ezer forint támogatás jut, illetve a fiatal gazdák még további mintegy 21 ezer forintot kapnak.
Kiemelte: a zöldítésben január 1-től változások történtek, a legfontosabb, hogy az ökológiai fókuszterületeken tilos a termeléshez növényvédő-szert használni. Ez a termeléshez kötött támogatást nem érinti – szögezte le a helyettes államtitkár.
Megemlítette: a múlt évben a gazdák mintegy 200 ezer hektárra jelentettek be káreseményt, és mintegy 9400 kárenyhítő juttatás iránti kérelmet adtak be. A kérelmek ellenőrzése, feldolgozása még tart. A kárenyhítési alapban összesen 27 milliárd forint áll rendelkezésre, és Feldman Zsolt úgy becsülte, hogy mintegy 6-7 milliárd forintot fizetnek majd ki a gazdálkodóknak kárenyhítés címén.
A mezőgazdasági hitelállomány 2010 óta dinamikusan nő – mondta a helyettes államtitkár. Hozzáfűzte: az ágazat hitelállománya tavaly a harmadik negyedévre meghaladta a 640 milliárd forintot, ebből az összegből az egyéni gazdálkodói hitelek 330 milliárd forintot tettek ki. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >