Szakmai nap
Novemberben került sor az ipartestület idei utolsó szakmai napjára, ahol a résztvevők szakmai előadásokat és egy aktuális problémákkal foglalkozó kerekasztal-beszélgetést hallgathattak meg.
A délelőtt első előadásán Tóth Dávid, a NÉBIH Vendéglátás- és Közétkeztetés Felügyeleti Osztály osztályvezetője az élelmiszer-biztonság aktuális kérdéseiről tartott tájékoztatót. Ezután az Erasmus+ programban megvalósult FLOW projekt résztvevői számoltak be tapasztalataikról, majd Vojtek Éva vetített előadás keretében röviden összefoglalta, hogy a meglátogatott olaszországi műhelyekben (lásd: Trade magazin 2019/11) milyen új ismereteket gyűjthettek a résztvevők.
Loison Pasticceri dal 1938 – Tapasztalatok: Szezonális termék átpozicionálása; a kézműves jelleg megőrzése nagyüzemi gyártás mellett; nemzetközi network felépítése és az internetes értékesítés lehetőségei; csomagoláskultúra jelentősége.
Luigi Biasetto – Tapasztalatok: Korszerű gépesítettség egy minimális munkaerőt igénylő termelőüzemben, percre pontos munkaszervezéssel; mini kísérleti műhely az új termékek megalkotásához, egyedi előállításhoz; nagyon széles termékválaszték a nap minden szakában; magas élvezeti értékű, trendi megjelenésű sütemények, amelyekben nem dominál a cukor.
Dolce Bassano, Mario&Sandra Sarri – Tapasztalatok: Praktikus, kis alapterületű termelő, remek ötletekkel a jobb helykihasználásra; jól felszerelt és elkülönített csokoládéműhely; kiváló minőségű svájci csokoládé (Felchin) használata; vízzel elegyített kakaómassza „vizes ganache” használata.
Marisa pasticceria, Lucca Cantarin – Tapasztalatok: A tradicionális készítmények tisztelete, a textúrák beépítése az új típusú süteményekbe; mini desszertek széles választéka; oktatókabinet létrehozása, edukáció.
A résztvevők az utóbbi két műhelyben szerzett tapasztalataikat gyakorlatban is bemutatták, majd sor került a „flow” program résztvevőinek az Europass bizonyítványok átadására.
Az eredeti 2019-es Magyarország Tortájának, a Boldogasszony csipkéjének kóstolójához szervesen kapcsolódott Erdélyi Balázs szakmai elnök Légy eredeti! – avagy Magyarország Tortája ezer arca című előadása, amely az idei torták közösségimédia-szerepléséről szólt, és arról, mennyire fontos az eredeti recept és technológia használata, hogy a sikeres projekt nívója és hitelessége a jövőben is megmaradjon és értéket képviseljen.
Ezután Wessely Márta moderálta a Trendek, árazás, pozicionálás Budapesten és vidéken című kerekasztal-beszélgetést, amelynek fő vonulata a szortimenttel foglalkozott, illetve a termékek árazását vette górcső alá. A hallgatók budapesti, vidéki, külföldi fióküzlettel rendelkező tagtársak mellett éttermek számára beszállító cukrásztól, sőt, a cukrászda mellett éttermet üzemeltető közgazdásztól is választ kaphattak felmerülő kérdéseikre.
Az alapkérdés az volt, miként lehetséges az, hogy az árérzékenynek feltételezett vásárlói réteg számára természetes a nagyobb összeg megfizetése, ha éttermi desszertről van szó, míg a cukrászatok jelentős része alig valami haszonnal értékesíti a termékeit, sok esetben pont ugyanennek a célközönségnek. A válaszok szerint árat kell emelni, hiszen a hazai cukrászatoknak is az európai kollégákéhoz hasonló költségekkel kell számolniuk, és ezek az alapanyagok nemcsak a sütemények minőségében kell hogy jelentkezzenek, de az árukban is. Az álszerénység nem járható út, mert az alacsonyan tartott ár következtében idővel romlik a minőség, a cukrász nem tud erőforrásokat allokálni a berendezés, a géppark lecserélésére, korszerűsítésére.
Téma volt a házias sütemények létjogosultsága, és hogy vajon megéri-e a fáradságot, megtermeli-e a ráfordított energiát a francia desszert, illetve, hogy a különleges, rendkívül drága alapanyagokat valóban olyan szinten igényli-e a vásárló, mint azt feltételezzük.
Zárszóként Bergmann Ernő foglalta össze mindazt, ami addig öt külön nézőpontnak tűnt: jót kell adni, nem szabad feleslegesen szerénykedni, nem szabad nyomott áron értékesíteni. A vendég számára élményt kell nyújtani az ennek megfelelő minőséggel, amit a vendég meg is fog fizetni. //
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: a forgalmazó 30 grammos Whey protein csokoládé ízű tejsavófehérjét hívott vissza
Fémdarabkák lehetséges jelenléte miatt a Tízpróba Magyarország Kft. (Budaörs) visszahívta…
Tovább olvasom >A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Tejtermékrészlegeket ellenőrzött a Nébih
Kereskedelmi egységek tejtermékrészlegeit ellenőrizték a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >(EN) Kortárs (étel)művészet – A nap képe
Sajnos ennek a bejegyzésnek csak EN nyelvű változata van.
Tovább olvasom >A fine dining tálalás utolsó fél évszázada – A nap videója
Zanzásított bemutató az elmúlt 50 év food styling történetéről.
Tovább olvasom >