Szakértők a VG-nek: egyre kisebb esélye van idén a növekedésnek
Már negyedik egymást követő negyedévben csökkent a GDP, miközben éves alapon is a vártnál jobban visszaesett. Az viszont már most jelezték a szakértők, hogy egyre kisebb esélye van idén a növekedésnek, jobb esetben stagnálással, rosszabb esetben enyhe visszaeséssel számolhat 2023-ban Magyarország.

Egyelőre nem jók a kilátások
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője, aki korábban 0,4 százalékos bővülést jósolt, előzetes értékelésében arra mutatott rá, hogy szerinte a kormány 1,5 százalékos GDP-növekedési célja irreálisnak tűnik.
„Már jelentős esélyt látunk arra, hogy a magyar gazdaság 2023-ban összességében nem lesz képes pozitív növekedést elérni. Ezt annak ellenére gondoljuk így, hogy a gazdaság a második fél évben jobban teljesíthet”
– fogalmazott a szakember a VG.hu-nak adott válaszában, hozzátéve, hogy az első félévben ásott gödör túl mélynek tűnik ahhoz, hogy gyorsan kimásszunk belőle.
Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője az adatközlést követően jelezte, hogy a várakozásuk a teljes éves növekedésre 0,2 százalék volt, ám adatok fényében teljesen reális az esélye, hogy ezt lefele kell korrigálják, azonban a tényleges revízióval megvárják a részletes bontást.
A közgazdász szerint ahhoz, hogy a teljes éves növekedés pozitív tartományban maradjon egy nagyon erős felpattanás kellene a második fél évben, és ezzel kapcsolatban is vannak kétségeik.
Úgy véli, most egy 0,2–0,4 százalék közötti visszaesés reálisabbnak tűnik. Jövőre továbbra is 3 százalék feletti GDP növekedési ütemet várnak, hivatalos prognózisuk 3,2 százalék, amit a részletes számok közzététele után korrigálnak, amennyiben szükséges.
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője úgy gondolja, a kifejezetten gyenge első félévi teljesítmény után a másodikban az energiaárak meredek visszaesésével már fordulat várható, amit a mezőgazdaság mellett az is támogat, hogy a tavalyi, rendkívül magas fixáras éves szerződések hamarosan kifutnak, és az új szerződésekben várhatóan már lényegesen kedvezőbb feltételekkel juthatnak energiához az érintett gazdasági szereplők.
„A várakozásoktól elmaradó első féléves teljesítmény miatt a 2023-as GDP-előrejelzésünket stagnálás közelébe ronthatjuk a korábbi 1 százalékos növekedési várakozásról”
– fogalmazott Suppan, hozzátéve, hogy ennek mértékét jelentősen befolyásolhatja a GDP szeptember elején megjelenő részletes számai.
Kapcsolódó cikkeink
Óvatosabban toboroznak a cégek jelenleg, mint ahogyan azt év elején tervezték
Az átlagos jelentkezőszámok továbbra is különösen magasnak számítanak a magyarországi…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >Fojtott tempóban: a cégvilág még zsugorodik, de lassul a visszaesés
A hazai cégek száma továbbra is csökken, de a visszaesés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >„Ez egy politikai termék” – Az árrésstopról és a kiskereskedelem válságáról beszélt az MNKSZ főtitkára
Szakmailag nem indokolható, mégis maradhat – így foglalható össze az…
Tovább olvasom >Rekordszámú visszaváltás: havi félmillió palackot adnak vissza a Kifli.hu vásárlói
Több mint 2,6 millió visszaváltott palack néhány hónap alatt –…
Tovább olvasom >