Szakértő: a szezonális munkák órabére 10-20%-kal magasabb, mint az állandó fix munkáké

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 12. 03. 11:16
🎧 Hallgasd a cikket:

Év végére ismét jelentősen megugrik a szezonális munkaerő-kereslet: a nyári csúcsidőszak mellett a novembertől január elejéig tartó hónapok számítanak a legforgalmasabbnak a diák- és nyugdíjas foglalkoztatásban. A Black Friday, az adventi időszak és a karácsonyi vásárlási láz hatására sorra nyílnak a rövid távú munkalehetőségek, amelyek a magasabb órabérek miatt a fiatalok számára is egyre vonzóbbak – hangsúlyozza a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.

Ezek az év végi szezonális slágermunkák

A kereskedelem, turizmus és logisztika területére hatványozottan igaz az „év végi hajrá”: a bevásárlóközpontok, üzletek, webshopok, vendéglátóhelyek és rendezvényhelyszínek egyszerre küzdenek a megnövekedett forgalommal és a karácsonyi ünnepek miatt kieső munkaerővel. A cégeknek ezért rövid időn belül kell pótolniuk a hiányzó létszámot ahhoz, hogy kiszolgálják a vevői igényeket és a megrendelésállományt – amit jellemzően diákok bevonásával oldanak meg.

A Mind-Diák tapasztalatai szerint a leggyakoribb szezonális diákmunkák közé tartoznak az árufeltöltő, pénztáros és áru-összekészítéssel kapcsolatos pozíciók. Emellett több, kifejezetten az ünnepi időszakhoz kötődő munka is megjelenik, mint az ajándékcsomagolás, a fenyőfaárusítás, valamint a rendezvényeken és bevásárlóközpontokban végzett hostess feladatok. A megnövekedett online rendelések miatt az ünnepi hónapokban kiemelten keresettek a kiszállítók és futárok is.

„Azt látjuk, hogy a munkaadók egyre gyakrabban vonnak be a diákok mellett nyugdíjas munkavállalókat is, főleg a kereskedelmi pozíciókba, ahol az idősebbek megbízhatósága és ügyfélkezelési rutinja kiemelt értéknek számít”

– emeli ki Göbl Róbert, a Mind-Diák Szövetkezet vezetője. Hozzáteszi: a webshopok, kereskedelmi osztályok év végi akcióihoz kapcsolódó adminisztratív és telefonos háttérmunkákra is jelentősen megugrik a munkaerőigény; ezeket a feladatokat szintén elsősorban részmunkaidős diákok vagy nyugdíjasok látják el.

Megéri beugrani: az ünnepi időszakban akár 2500 forintos órabért is kínálnak a szezonális munkák

A szezonális “beugrós” munkák iránti élénk kereslet azonban nemcsak a munkáltatói oldalon tapasztalható: a munkavállalók is tudatosan keresik ezeket a rövid távú lehetőségeket. Ehhez részben az is hozzájárul, hogy az ünnepek előtt sokan szeretnének gyors, kiegészítő jövedelemhez jutni, illetve a téli szünidőben a diákok is nagyobb rendelkezésre állással tudnak munkát vállalni. A Mind-Diák Szövetkezet adatai alapján az év végi szezonban az eseti, szezonális munkák díjazása jellemzően 10-20%-kal magasabb, mint az év többi részében elérhető állandó, fix pozícióké.

A szövetkezeti foglalkoztatásban – így a diák és nyugdíjas munkák esetében is – az órabér jelenti az elszámolás alapját. A törvényi minimum jelenleg 1672 forint óránként, a garantált bérminimum pedig 2005 forint óránként azoknál a munkaköröknél, amelyek érettségihez vagy szakképzettséghez kötöttek. A szezonális munkáknál a legtöbb esetben már az alapórabér is eléri a 1900-2000 forintos szintet, a teljesítményhez kötött bónuszok pedig akár 2500 forint körüli átlagos órabért is eredményezhetnek. Ráadásul a 25 év alatti diákok az szja-mentesség miatt bruttó és nettó szinten is ugyanakkora összeget kapnak kézhez.

Adómentes alternatíva a karácsonyi létszámbővítéshez

„Mivel a szezonális alkalmi munka gyakran határozott időhöz kötött – például 3-4 napos vagy pár hetes –, a diák- és nyugdíjasszövetkezetek mindig feltüntetik az órabéreket az álláshirdetésekben. Így a munkát vállaló fiatal vagy nyugdíjas már a jelentkezés előtt pontosan tudja, milyen fizetésre számíthat. Ez lényegesen lerövidíti a toborzási folyamatot, és kevesebb kellemetlen meglepetéssel jár, mint amikor a pályázó csak az utolsó interjúkörben szembesül a kínált bérrel”

– hangsúlyozza Göbl Róbert. Kiemeli: ez a konstrukció a cégek számára is több szempontból előnyös, hiszen az iskola- vagy nyugdíjasszövetkezeten keresztül alkalmazott diákok és nyugdíjasok után kizárólag a ledolgozott órákat kell kifizetni. Nincs szabadság- vagy betegszabadság miatti többletköltség, és az összes munkajogi adminisztrációt, bérszámfejtést, valamint a be- és kijelentéseket a szövetkezetek intézik. Ennek köszönhetően a cégek adó- és járulékteher nélkül is bővíthetik létszámukat az ünnepi időszakban, ami számottevően tehermentesíti a HR- és pénzügyi csapatokat.

Országos diákbér-felmérés

A szezonális munkaerőigény kezelése mellett a vállalatok a következő év bérezési stratégiáját is ebben az időszakban tervezik. A 2026-ban életbe lépő uniós bértranszparencia-irányelv miatt a piaci viszonyokhoz igazodó bérsávok kijelölése a korábbinál is nagyobb figyelmet kap a HR-döntéshozók körében.

Ebben nyújt hasznos támpontot a Mind-Diák 2025-ös országos diákbér-felmérése, amely több mint 4700, kifejezetten diákoknak szóló álláshirdetés elemzése alapján, 10 foglalkoztatási kategóriában és 19 megyére lebontva mutatja be az aktuális bruttó diák átlagórabéreket. „A Mind-Diák bérfelmérése nemcsak a diákoknak segít eligazodni a piaci bérek között, hanem a munkáltatók számára is kapaszkodót ad, amikor gyorsan kell reális, versenyképes ajánlatot tenniük” – fogalmaz a Mind-Diák Szövetkezet vezetője.

Kapcsolódó cikkeink