Svéd-Magyar Innovációs Fórum: Tudással és innovációval a globális és helyi megoldásokért
Október 4-én első alkalommal rendezték meg a Svéd-Magyar Innovációs Fórumot. A rendezvény célja, hogy elősegítse a svéd és a magyar állami és magánszektor döntéshozóinak, valamint szakértőinek eszmecseréjét, annak kapcsán, hogy mind Svédországban, mind Magyarországon most készül a nemzeti innovációs stratégia. A Fórumot Karin Olofsdotter, Svédország magyarországi nagykövete, valamint Dr. Cséfalvay Zoltán, parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkár nyitotta meg. Az egész napos program során Carl Bildt, Svédország külügyminisztere mondott beszédet.
– A program támogatói az Electrolux, az Ericsson, a SAAB, a Sigma Kudos, a Metropol, valamint az ABB svéd cégek magyarországi leányvállalatai.
A Fórumon panelbeszélgetések formájában négy kiemelt témát vitattak meg a résztvevők: az innováció és K+F számára vonzó befektetői környezet kialakítása; a nagy növekedési potenciállal rendelkező, újonnan alakuló (start-up) cégek szerepe; hogyan járul hozzá mindennapjainkhoz az innováció; illetve az oktatás szerepe a K+F-ben.
A panelbeszélgetések résztvevői megerősítették: az innováció lehet Európa, az európai országok egyik kitörési pontja. Svédországban és Magyarországon egyaránt a K+F+I stratégia megalkotásán és a hozzá kapcsolódó legfontosabb intézkedések megtervezésén dolgoznak a kormányzati illetékesek. Megkerülhetetlenné vált a kutatás-fejlesztés iránt elkötelezett vállalatok és az innovációbarát befektetői környezet megteremtésére törekvő állam párbeszéde, hiszen a tét az európai országok versenyképessége és fejlődésük fenntarthatósága. A készülő nemzeti stratégiákban várhatóan kiemelten kezelik a gyorsan növekvő és jelentős K+F tevékenységet végző start-up vállalkozásokat, felkarolva a tudásintenzív fejlesztések ügyét, különös figyelmet fordítva az innovációt támogató szabályozói környezet kialakítására. Az innovációs tevékenység új üzleti lehetőségeket teremt a vállalatoknak, nemzetgazdasági szinten pedig lehetővé teszi új munkahelyek létrejöttét és a társadalmi egyenlőtlenségek csökkentését.
Mind nyilvánvalóbbá válik, hogy a gazdaság versenyképességének erősítése kizárólag a tudásra és a jövő nemzedékek hatékony képzésére alapozva valósítható meg. Így a tudástársadalomban szorosan kapcsolódik egymáshoz az oktatás és a kutatás-fejlesztés. Mindkettő központi szerepet játszik az innovációt támogató környezet létrehozásában, amely megfelelő állami szerepvállalás és jogszabályi háttér mellett hatékonyan segíti a nemzetgazdaságok és Európa versenyképesebbé válását.
A Magyarországra települt svéd vállalatok meghatározó szerepet játszanak a hazai K+F+I rendszerben. A tapasztalatok szerint a multinacionális nagyvállalatokat sem lehet kizárólag az olcsó munkaerővel, valamint az adórendszer és az infrastruktúra elemeivel Magyarországon tartani. A nemzetközi versenyben a sikert a minőségi magyar munkaerő, a humán erőforrás magas színvonala biztosítja. Ehhez olyan magas szintű képzés szükséges, amely messzemenően igazodik e cégek jövőbeli igényeihez, és amely – összekapcsolva a vállalati igényeket is szolgáló kutatás-fejlesztéssel – lehetőséget ad K+F tevékenységük magyarországi bővítésére.
A Svéd-Magyar Innovációs Fórum egy diáknappal és egy, a svéd innovációkra fókuszáló fotópályázattal is kiegészül, amelynek célja, hogy bemutassa Svédországot és vezető svéd cégek innovációs megoldásait a legújabb fejlesztések iránt érdeklődő hallgatóknak.
A Svéd-Magyar Innovációs Fórum megrendezésében kulcsszerepet játszott Svédország Nagykövetsége, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, valamint vezető svéd vállalatok.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Protechtor Future Summit: A gazdasági-politikai szakértők már az összeomlást várják, a cégvezérek körében viszont töretlen az optimizmus
Klímaváltozás, járványok, erőforráshiány, biztonsági fenyegetések – válságok mindig is voltak,…
Tovább olvasom >Itt van most Európa legolcsóbb karácsonyi vására
Az erdélyi Nagyszeben karácsonyi vására mára Európa egyik legkedveltebb adventi…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >