Súlyos következményei lehetnek Trump vámjainak
Donald Trump legújabb vámemelési tervei akár komolyabb gazdasági következményekkel is járhatnak Kína számára, mint az előző ciklusában kirobbant kereskedelmi háború. A Citigroup elemzése szerint az amerikai intézkedések hatására a kínai GDP-növekedés 2025-ben akár 2,4 százalékponttal is visszaeshet – írja a Bloomberg.

Az egész világgazdaságra kihatnak a vámok
Az Egyesült Államok által bejelentett, a kínai termékekre vonatkozó, összesen 54 százalékos vámemelés komoly kihívások elé állítja a világ második legnagyobb gazdaságát. A Citigroup szerint a becsült 2,4 százalékpontos GDP-visszaesés ráadásul nem számol a kínai jegybank esetleges beavatkozásaival, így a valós hatás akár enyhébb is lehet.
A Citigroup mellett több más vezető pénzintézet is figyelmeztetett a várható visszaesésre. A BNP Paribas, a Societe Generale, az Oversea-Chinese Banking Corporation és az ING Bank is 1–2 százalékpontos GDP-csökkenést valószínűsít. A Morgan Stanley elemzői külön kiemelték, hogy a mostani vámpolitika hatása minden korábbinál erőteljesebb és átfogóbb lehet, mivel nemcsak a vámemelések közvetlen hatásaival kell számolni, hanem a globális kereskedelem várható lassulása is visszafoghatja a kínai gazdaság lendületét.
Gazdaságélénkítő válaszokra készül Peking
A kínai kormány már most a gazdaságélénkítés lehetőségeit mérlegeli. Serena Zhou, a Mizuho Securities Asia vezető közgazdásza szerint a kínai állam akár további egy-két billió jüan értékben is kibocsáthat különleges államkötvényeket. Ennek előjele lehet, hogy a kormány már bejelentette: 2025-ben 1,3 billió jüan értékű ultra hosszú lejáratú kötvény kibocsátását tervezi.
A szakértők szerint a jegybanki alapkamat csökkentése mellett a bankok kötelező tartalékrátájának mérséklése is napirendre kerülhet, amely további forrásokat szabadíthat fel a hitelezéshez. A Kínai Kommunista Párt Politbürója várhatóan április végén és júliusban is napirendre tűzi a gazdaságpolitikai válaszlépések ügyét.
A kínai stabilizáció veszélybe kerülhet
Az amerikai vámemelések akkor érkeznek, amikor a kínai gazdaság éppen stabilizálódni látszott. Több nemzetközi elemzőház az utóbbi hónapokban még felfelé módosította Kína 2025-ös GDP-növekedési kilátásait, ám a mostani fejlemények könnyen keresztülhúzhatják az idei 5 százalékos növekedési cél elérését.
A Citigroup és a Morgan Stanley elemzői ugyanakkor arra is rámutatnak, hogy az amerikai vámemelések más kereskedelmi partnereket – például a vietnámi, thaiföldi vagy mexikói exportőröket – is érintenek. Ez mérsékelheti a versenytársak és a kínai termékek közötti árkülönbséget, így némileg csillapíthatja a Kínát érő negatív hatásokat.
Kapcsolódó cikkeink
Trump bejelentette: nádcukorra válthat Amerikában a Coca-Cola – pánik a kukoricaiparban
Donald Trump amerikai elnök közösségi oldalán jelentette be, hogy a…
Tovább olvasom >Steril legyekkel védekezik Amerika a húsfaló parazita ellen – újra leállt a mexikói állatexport
Újra felfüggesztette a mexikói élőállat-importot az Egyesült Államok, miután ismét…
Tovább olvasom >Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >További cikkeink
400 millió euróból épít csokigyárat a Fazer Finnországban
A finn Fazer csoport bejelentette, hogy mégis megvalósítja új csokoládégyárának…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >A mai nappal feléljük a Föld erőforrásait, és ebben már vaskosan benne van valami, amire nem is gondolunk
Július 24-én van idén a globális Ovreshoot Day, vagyis a…
Tovább olvasom >