Súlyos gondok vannak a Balaton és a Velencei tó vizével
Az elmúlt hetekben a Balaton hőmérséklete megközelítette a 30 Celsius-fokot, míg a Velencei-tóé el is érte ezt az értéket. De milyen hatással van ez az állóvizek élővilágára?

Bajban van a balatoni élővilág
Hőmérséklet-emelkedés és hatásai
A tavak vízhőmérsékletének emelkedése számos szinten befolyásolja az élővilágot. K. Felföldi Tamás, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközont Vízökológiai Intézetének tudományos munkatársa az InfoRádióban kifejtette, hogy a felmelegedés hatásai között szerepel a párolgás növekedése, ami különösen a sekély tavakat érinti érzékenyen, hiszen ezek még sekélyebbé válhatnak, és ezáltal jobban ki vannak téve a környezeti hatásoknak.
Oxigénhiány és biológiai folyamatok
A víz hőmérsékletének emelkedésével csökken az oxigén beoldódása, ami kritikus a vízi élőlények számára, mivel a legtöbbjük oxigént lélegez be. Emellett a magasabb hőmérséklet felgyorsítja a biológiai folyamatokat, beleértve az algák szaporodását is. Az algák kulcsszereplők a tavak ökoszisztémájában, mivel ők az elsődleges termelők, akik biomasszát és szerves anyagot állítanak elő.
Eutrofizáció és Algásodás
Az algák növekedéséhez napfényre és tápanyagokra van szükségük. A víz felmelegedésével több napfény és tápanyag éri el őket, ami az algák elszaporodását eredményezheti, ezt a folyamatot eutrofizációnak nevezik. Az eutrofizáció kedvezőtlenül befolyásolja a vízi életközösségeket, mivel az algák elszaporodása gátolhat bizonyos élőlénycsoportokat és átrendezheti a tó normál táplálékhálózatát.
Oxigénhiány és Toxintermelés
Az algák elszaporodott sejttömege végül lebomlik, ami rengeteg oxigént fogyaszt el, így oxigénhiányos állapot alakulhat ki. Ilyenkor anaerob folyamatok dominálnak, ami kénhidrogén termelődése miatt akár bűzös vizet is eredményezhet. Bizonyos algák méreganyagokat (toxinokat) is termelhetnek, és az eutrofizáció következtében kialakuló oxigénhiányos állapotok halpusztuláshoz vezethetnek.
Menekülési lehetőségek a halak számára
K. Felföldi Tamás elmondta, hogy a halak számára a Velencei-tó nyugati részén található madárrezervátum nyújt menedéket. Ez a kevésbé bolygatott és zavart terület jó vízellátottsággal rendelkezik, és jól meg tudja óvni a biológiai sokféleséget ilyen változó körülmények között is.
Összegzés
A tavak vízhőmérsékletének emelkedése komoly kihívások elé állítja az élővilágot. Az oxigénhiány, a biológiai folyamatok felgyorsulása és az algák elszaporodása mind hozzájárulnak a tavak ökoszisztémájának változásaihoz. Az ilyen körülmények között létfontosságú a védett területek fenntartása és a környezeti hatások enyhítése érdekében tett intézkedések.
Kapcsolódó cikkeink
Jövőálló bor a Balaton-felvidékről
A klímaváltozás és a növényvédelmi szigorítások közepette egyre több szőlészet…
Tovább olvasom >Balatoni szállásárak 2025-ben: mérsékelt drágulás, de a főszezon még hozhat meglepetéseket
Ahogy közeledik a hosszú hétvége és az előszezon, egyre többen…
Tovább olvasom >VisitBalaton365 desztinációmenedzsment-iroda nyílt Keszthelyen
Szükség van a Balatonnál a térség egészét, gazdaságát is érintő…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >