Stagnált az eurózóna gazdasága a negyedik negyedévben
Az elemzői várakozásokkal szemben stagnált az eurózóna gazdasága 2024 negyedik negyedévében – derült ki az Eurostat friss közleményéből. Az előzetes elemzések csupán 0,1%-os növekedést vetítettek előre, ám még ez az enyhe bővülés sem valósult meg.
A gyenge teljesítmény egyik fő oka, hogy a két legnagyobb eurózónai gazdaság, Németország és Franciaország is visszaesést könyvelt el. A német gazdaság 0,2%-kal, a francia pedig 0,1%-kal zsugorodott, miközben Olaszország és Ausztria sem mutatott növekedést. A német ipar teljesítési gondjai az egész régió gazdaságára kihatnak, ami tovább rontja a kilátásokat.
Negatív kilátások és politikai kockázatok
A jövőbeni gazdasági kilátások sem kifejezetten kedvezőek. Az Egyesült Államokból érkező fenyegetések, köztük Donald Trump által belengetett büntetővámok is további nyomást helyeznek az eurózóna gazdaságára. Franciaországban a gazdasági stagnálást az elemzések szerint a párizsi olimpia költségei, a visszafogott fogyasztás és a stagnáló vállalati beruházások okozzák. Ráadásul az év végén kormányválság alakult ki mind Franciaországban, mind Németországban, ami tovább rontotta a gazdasági stabilitást.
Magyarország kilépett a recesszióból
Ezzel párhuzamosan a KSH adatai szerint a magyar gazdaság 2024 negyedik negyedévében 0,4%-os növekedést mutatott a nyers adatok szerint, míg a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,2%-kal haladta meg az előző év azonos időszakát. Ez azt jelenti, hogy a magyar gazdaság hivatalosan is kilépett a recesszióból.
Nagy Márton: itt a fordulat, a magyar gazdaság 2025-ben nagyobb növekedési pályára vált
A jelentés szerint a magyar gazdaságot a szolgáltató szektor lendítette ki a nehezebb helyzetből, míg az ipar, az építőipar és a mezőgazdaság teljesítése továbbra is visszaesést mutatott. Mindez nem meglepő az európai gazdasági helyzetet figyelembe véve, különösen a német piac gyengélkedése miatt. Magyarország gazdasága erősen függ a német ipartól, így annak visszaesése közvetlen hatással van a hazai teljesítésre.
A jelenlegi tendenciák alapján az eurózóna további lassulása, valamint a globális kockázatok (kereskedelmi vámok, politikai instabilitás) miatt a magyar gazdaság kilátásai is bizonytalanok maradnak az előttünk álló évben.
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >