Stagnáláshoz közeli állapotban maradt az euróövezet magánszektora novemberben
Stagnáláshoz közeli állapotban maradt a növekedés az euróövezet magánszektorában novemberben, miután a feldolgozóipar recessziója erősen érezteti hatását úgy a szolgáltatási szektorban, mint a gazdaság egészében – ez derült ki az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport beszerzésimedzser-indexeinek végleges adataiból, amelyeket szerdán tettek közzé.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, átfogó beszerzésimenedzser-index (BMI) az októberivel megegyező szinten, 50,6 ponton maradt. Ez meghaladja ugyan az előzetesen közölt 50,3 pontot, ám így is kellemetlenül közel áll a teljesítmény növekedését a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határhoz.
Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe 51,9 pontra csökkent az októberi 52,5 pontról. Elemzők az előzetes adattal megegyező értékre, 51,5 pontra számítottak.
Az IHS Markit még hétfőn publikált felmérése szerint az euróövezeti feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe 46,9 pontra nőtt az októberi 45,9 pontról. Bár a végleges adat meghaladja az előzetesen közölt 46,6 pontot, az index már a tizedik egymást követő hónapban állt az 50 pontos küszöb alatt.
A két legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország az előzetes adatokhoz képest jobban, Franciaország viszont jóval rosszabbul zárta a novembert.
Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 49,4 pontra (előzetes: 49,2 pont) emelkedett az októberi 48,9 pontról, a mutató már a második egymást követő hónapban kúszott feljebb, de már három hónapja áll az 50 pont alatt. Németország szeptemberben 2013 áprilisa óta először csúszott le a gazdaság teljesítményének csökkenését jelző tartományba. Franciaország összetett BMI-je 52,1 pontra (előzetes: 52,7 pont) csökkent az októberi 52,6 pontról.
Az összetett beszerzésimenedzser-index továbbra is arról tanúskodik, hogy stagnálás közeli állapotban van az euróövezet gazdasága. Az adatokból arra lehet következtetni, hogy a negyedik negyedévben 0,1 százalékkal nő a hazai össztermék – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy a szolgáltató szektor az utóbbi öt év leggyengébb negyedévére számíthat.
Némi reményre adhat okot, hogy a kereslet alakulását tükröző index értéke két hónap óta először ismét 50 pont fölé emelkedett, a vállalatok új munkavállalókat vettek fel, az üzleti bizalom pedig 50,0 ponttal négyhavi csúcsra nőtt. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme szeptemberben
Szeptemberben az előzetesen becsültnél nagyobb mértékben lassult az éves infláció…
Tovább olvasom >BMI: Lassabb zsugorodás szeptemberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke: 49,7.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >