Stagnáláshoz közeli állapotban maradt az euróövezet magánszektora decemberben is
Stagnáláshoz közeli állapotban maradt az euróövezet magánszektorának teljesítménye decemberben, mivel a szolgáltatási szektor élénkülése csak részben tudta ellensúlyozni a feldolgozóipar válságát – ez derült ki az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport beszerzésimedzser-indexeinek végleges adataiból, amelyeket hétfőn tettek közzé.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokból képzett, átfogó beszerzésimenedzser-index (BMI) 50,9 pontra, négyhavi csúcsra emelkedett a novemberi és októberi 50,6 pontról. Ez meghaladja ugyan a decemberre előzetesen közölt, ugyancsak 50,6 pontot, ám így is kellemetlenül közel áll a teljesítmény növekedését a csökkenéstől elválasztó 50 pontos határhoz.
Az euróövezetben domináns szerepet játszó szolgáltatóipar beszerzésimenedzser-indexe 52,8 pontra kúszott fel a novemberi 51,9 pontról. Elemzők az előzetes adattal megegyező értékre, 52,4 pontra számítottak.
Az IHS Markit még múlt hét csütörtökön publikált felmérése szerint az euróövezeti feldolgozóipar beszerzésimenedzser-indexe 46,3 pontra süllyedt a novemberi 46,9 pontról. Bár a végleges adat meghaladja az előzetesen közölt 45,9 pontot, az index már a tizenegyedik egymást követő hónapban állt az 50 pontos küszöb alatt.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedését, 50 pont alatti értéke pedig zsugorodását jelzi.
A két legnagyobb euróövezeti gazdaság közül Németország az előzetes adatokhoz képest jobban zárta a decembert, Franciaország esetében viszont nem változtak a számok.
Németország összetett beszerzésimenedzser-indexe 50,2 pontra (előzetes: 49,4 pont) emelkedett a novemberi 49,4 pontról, így augusztus óta – három egymást követő hónap után – először lépte át az 50 pontos küszöböt. Németország szeptemberben 2013 áprilisa óta először csúszott le a gazdaság teljesítményének csökkenését jelző tartományba. Franciaország összetett BMI-je 52,0 pontra (előzetes: 52,0 pont) csökkent a novemberi 52,1 pontról.
Az euróövezet összetett beszerzésimenedzser-indexe enyhén emelkedett decemberben, de így is gyenge gazdasági növekedést jelez, az 50,9 pont a 2013 első féléve óta eltelt több mint hat év egyik legalacsonyabb értéke. A feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor teljesítménye közötti különbség továbbra is szembetűnő.
Az euróövezet gazdasága az utóbbi hat év legrosszabb teljesítményét mutatta a tavalyi negyedik negyedévben. A BMI-adatokból arra lehet következtetni, hogy október-decemberben nemigen nőtt 0,1 százaléknál erősebb ütemben a hazai össztermék – kommentálta a tanulmány megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy jelentősek a lefelé mutató kockázatok.
Bár az amerikai-kínai kereskedelmi feszültségek enyhülni látszanak, az Egyesült Államok és az Európa közötti kereskedelmi viták esetleges éleződése valószínűleg visszaveti az exportot. A brit uniós-tagság megszűnésével kapcsolatos bizonytalanságok is jelentősek, és ronthatják az európai gazdasági növekedést. Ezzel együtt ha nem történnek kedvezőtlenebb események, a gazdasági növekedés gyorsulásnak indul 2020-ban, amikor is az alacsony infláció és a pénzügyi feltételek lazulása költekezésre ösztökélhetik a fogyasztókat. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben nőtt a kiskereskedelmi forgalom áprilisban
Havi és éves összehasonlításban egyaránt nőtt a kiskereskedelmi forgalom az…
Tovább olvasom >Az euróövezetben és az Európai Unióban havi összevetésben csökkentek, éves szinten nőttek a termelői árak áprilisban
Az euróövezetben és az Európai Unióban (EU) havi összevetésben csökkentek,…
Tovább olvasom >Továbbra is a határon: májusban is lassult a feldolgozóipari növekedés
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) 2025 májusában épphogy a bővülési…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >