Stabilan állják az ingatlanpiac hullámait a logisztikai létesítmények
A lakáspiacon az új építésű ingatlanok iránti kereslet és a bejelentett új projektek a piaci alapú lakáshitelekkel együtt „parkolópályára álltak”, amin jövőre a CSOK Plusz sokat javíthat. A logisztikaiingatlan-piac azonban továbbra is élénk, mind keresleti, mind kínálati oldalon. A legjobb lokációk a fővárosban és közvetlen környékén vannak, és egyre fontosabb az épületek fenntartható működése ‒ derül ki az Alfa Group piaci elemzéséből.
Az új építésű lakások ára a munkaerő- és az alapanyagköltségeket követi, tehát a beruházók szándéka ellenére is emelkedni kénytelen, míg a hitelkamatok eltántorítják a vevőket. A bérlakáspiac ezt kevésbé mereven, de követi, a bérbeadók mozgástere lényegesen nagyobb, mint az építőké, de az élénk, ide „átcsatornázódó” kereslet miatt az árak itt is magasak. Ezen a területen a jövőre induló CSOK Plusz mozgathatja meg a befagyott piacot ‒ mutatott rá Ohad Epschtein, az ingatlanbefektetéssel és bérbeadással foglalkozó nemzetközi Alfa Group magyarországi vezetője.
Egészen más a helyzet ugyanakkor a raktárak és logisztikai ingatlanok esetében. Bár az új bérleti szerződések országos átlagban minimálisan csökkentek, a fővárosi vagy ahhoz közeli raktárak kihasználtsága nem romlott, az Alfa Group esetében például folyamatosan 95% feletti. Ennek értelmében a logisztika az a terület, ahol továbbra sem torpant meg a beruházási kedv. Csak a csoportnál újabb 5000 m2 raktárat adnak át ez év végéig a hozzájuk tartozó irodákkal együtt, ezekre már most vannak érvényes szerződések ‒ mondta a vezető. Ugyanez látszik más beruházóknál is, az építőipar fókusza, bár összességében csökkenő volumen mellett, de a logisztika és az energetikai felújítások irányába mozdult el.
Utóbbi különösen jelentős szempont. Tartós és érdemi különbség látszik beállni a fenntartható(bb), minimális rezsivel működő, „zöld” bérlemények és a rosszabb energetikájú épületek között, valamennyi szegmensben. A költséghatékonyság tehát egyre lényegesebb, de ez elsősorban az iroda- és a raktárpiacon egyértelmű. A kevés megmaradt lakásvásárló között inkább egy ollót látunk nyílni. A befektetési, illetve készpénzes vevők szinte kizárólag korszerű energetikájú ingatlanra költenek, és kihasználják a jelenlegi, vevőknek kedvező piaci helyzetet. A hitelt is felhasználók azonban inkább kompromisszumokat kötnek az energetikában, és korszerűtlenebbet, rosszabb állapotút vesznek ugyanazért az összegért, mondván, hogy szigetelni még lehet egy ingatlant, bővíteni nem nagyon. Ez azonban egy hibás megközelítés, mert az említett olló tovább fog nyílni, ami értékvesztéshez vezethet, miközben az energetikai felújítás költségei is folyamatosan emelkednek ‒ hívta fel a figyelmet az Alfa Group Magyarországi vezetője.
Kapcsolódó cikkeink
Újabb márkákkal erősít Csehországban az AutoWallis Csoport
Az AutoWallis Csoport tovább bővíti tevékenységét Csehországban, miután megvásárolta a…
Tovább olvasom >Bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar…
Tovább olvasom >Díjemelés a Magyar Postánál: ennyibe kerülnek majd a leggyakoribb postai szolgáltatások 2025-ben
A Magyar Posta célkitűzése továbbra is az, hogy hatékonyan és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >