Stabil és kiemelt termékpálya a jövőben is a díszkertészet
A díszkertész ágazat helyzete stabil, és középtávon jelentős növekedési potenciált rejt magában – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese kedden, Szigetszentmiklóson, a HungaroGreen 2024 kertészeti szakkiállítás megnyitóján, a magyar díszkertész ágazat szakmai napján.
A miniszterhelyettes hangsúlyozta, az ökologikus szemlélettel működő zöldfelület-gazdálkodás alapja a hazai faiskolai termelés. Hazánkban tavaly 335 díszfaiskola működött, amelyek 2500 hektárnyi területen gazdálkodtak: 60 százalékuk a Dunántúlon, 40 százalékuk a keleti országrészben. A díszfaiskolák legalább 1500 család állandó vagy időszakos megélhetését biztosítják. Ezen kisvállalkozások árbevétele 2023-ban meghaladta a 14 milliárd forintot. A magyar kert- és tájépítő mérnöki szakma nagy hagyományokkal rendelkezik és világszerte elismert. Erre szükség is van, hiszen manapság például komoly ingatlanfejlesztés elképzelhetetlen az épülethez méltó színvonalban elkészült kertépítészeti terv nélkül – húzta alá a miniszterhelyettes.
A szélsőséges időjárási viszonyok, a klímaváltozás hatásainak mérséklésére a növényzet jótékony hatással van
Teszi mindezt úgy, hogy az urbanizációs és a klimatikus hatások egyidejű szabályozásával javítja a városok élhetőségét is. A közparkok, tetőkertek, zöld falak létesítése a lakóterületeinken gyors, specifikus és mérhető megoldást is képesek nyújtani az európai városok sok problémájára, ezért is kiemelten szükség van az ágazat jól képzett szakembereinek munkájára. Az sem mellékes, hogy a zöldfelületek a biodiverzitás növelésével és szénmegkötő képességükkel jelentős mértékben képesek kompenzálni több mezőgazdasági ágazat szén-dioxid-kibocsátását is – hangsúlyozta a miniszterhelyettes.
Farkas Sándor hozzátette, a kormány kiemelten kezeli az innovatív megoldások alkalmazását és az üzemek technikai színvonalának emelését
Ezt bizonyítják a KAP pályázati forrásai is, ahol üzemfejlesztési, innovációs, öntözésfejlesztési, génmegőrzési pályázati felhívások jelennek meg. A zöldfelület-gazdálkodásban érintett cégeknek jelent segítséget az, hogy azok a kertépítő kisvállalkozások is támogatáshoz juthatnak, amelyek nem minősülnek mezőgazdasági termelőnek. Hozzátette, a zöldfelület-gazdálkodás is a minél erősebb együttműködésében és szolidaritásában rejlik, amelyben jelentős szerepe van az ágazat képviselőit összefogó Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének. Farkas Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy a jövőben is számíthat a több mint 100 ezer családnak megélhetést biztosító, mintegy 470 milliárd forint éves árbevételt felmutató díszkertész ágazat a kormány segítségre.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Eurobarométer: a termelők többsége szerint megfelelő a jövedelmük stabilizálását elősegítő uniós pénzügyi támogatás szintje
Az Európai Bizottság megrendelésére készült, csütörtökön közzétett Eurobarométer-felmérés szerint az…
Tovább olvasom >Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Tizenkilenc havi mélyponton a GKI konjunktúra indexe
Az idei év első hónapjában folytatódott az enyhén negatív trend:…
Tovább olvasom >Megvan az itthoni vendéglátóipari költés lélektani határa
Többek között ez is kiderül abból a reprezentatív kutatásból, amely…
Tovább olvasom >Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók
A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12…
Tovább olvasom >