Sokrétű pályázati felhívások segítik a gazdákat
Nagyon intenzív pályázati időszakban van a hazai agrárium, hiszen a tavaly meghirdetettekkel és az idén megjelenőkkel összesen, 73 kiírás segíti a gazdálkodókat – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Dél-Balaton Zrt. és Délnyugat-Balatoni Gazdakör 2025-ös II. szakmai rendezvényén, Balatonszentgyörgyön.

Különösen az állattenyésztés és az élelmiszer-feldolgozás területén mutatkozott óriási fejlesztési igény
Feldman Zsolt kiemelten fontosnak tart minden, a gazdálkodók által megtett olyan lépést, amely hozzájárul saját gazdaságuk a megváltozott klimatikus viszonyokhoz való alkalmazkodásában, legyen szó a talajművelési gyakorlatok megváltoztatásáról a talajnedvesség minél jobb megtartása érdekében, erdősávok kialakításáról a jobb mikroklíma miatt vagy éppen az öntözés kialakításáról. Az idei gazdálkodási év indulása sem egyszerű, hiszen az agrometeorológiai adatok szerint az ország területének döntő többségén csak a talaj felső 100 centiméteres sávjában átlagosan 40-60 mm-es vízhiány van. A termelői munkát ebben a kérdéskörben a kormányzat is segíti, a kapcsoló támogatási konstrukciók és források a gazdálkodók számára rendelkezésre állnak. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv II. pillérének teljes, csaknem 2900 milliárd forintos keretösszegéből kiemelkedő, 2300 milliárd forint a nemzeti társfinanszírozás, és 600 milliárd forint az uniós forrás.
A vidékfejlesztési keretből február közepéig 32 pályázati felhívás jelent meg összesen 1260 milliárd forint értékben. Idén 40 pályázati felhívás meghirdetése várható, amelyek sokrétűek: a mezőgazdasági üzemek precíziós átállását segítő konstrukciótól kezdve az agrár-erdészeti rendszerek kialakításán keresztül, egészen a szántóföldi növénytermesztők terményszárító- és tisztító kapacitásainak fejlesztéséig is kiterjed. 2025-ben érkezik a fiatal gazdákat segítő pályázati konstrukció 79 milliárd forintos kerettel. Emellett április végén-május elején megszületnek azok a támogató döntések, amelyeket 20 ezer gazdálkodó vár az Agrár-környezetgazdálkodási Programban – tájékoztatott.
Az államtitkár előadásában ismertette, hogy az eddig lezárt és most bírálat alatt lévő beruházási pályázati konstrukciókra jelentős túligénylés volt tapasztalható, a meghirdetett keretösszegekhez képest összességében közel négyszer nagyobb támogatási igényt nyújtottak be a vállalkozások. Különösen az állattenyésztés és az élelmiszer-feldolgozás területén mutatkozott óriási fejlesztési igény.
Feldman Zsolt szólt arról is, hogy a mezőgazdasági beruházási támogatások intenzitása általában 50 százalék, a fennmaradó részt viszont jellemzően önerőből kell finanszírozni, amelynek jellegzetes formája a hitelfelvétel. A beruházásokra támogatást elnyert gazdálkodóknak lehetősége lesz arra, hogy legfeljebb a teljes beruházási költség maximum 10 százalékáig a kapcsolódó hitelükhöz kamattámogatást, valamint kezességi díjtámogatást igényeljenek. Ez komoly segítséget tud nyújtani a fejlesztési projektek megvalósításához.
Az érdeklődők a felhívásokról még több információt a kap.gov.hu oldalon találhatnak.
Kapcsolódó cikkeink
Indul a „Micsoda malacunk van!” sertéshús-népszerűsítő kampány – videóval
A magyar termékek vásárlása a nemzetgazdaságot támogatja, munkahelyek megtartását segíti,…
Tovább olvasom >Kiemelt figyelmet kap az aszályhelyzet
A kormány összehangolt cselekvési tervet készít az aszálykárok megelőzésére. Ennek…
Tovább olvasom >27 százalékkal csökkent a műtrágyaforgalom
2025 márciusában az egy hónappal korábbihoz képest 27 százalékkal kevesebb…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >