Sokrétű pályázati felhívások segítik a gazdákat
Nagyon intenzív pályázati időszakban van a hazai agrárium, hiszen a tavaly meghirdetettekkel és az idén megjelenőkkel összesen, 73 kiírás segíti a gazdálkodókat – hívta fel a figyelmet az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a Dél-Balaton Zrt. és Délnyugat-Balatoni Gazdakör 2025-ös II. szakmai rendezvényén, Balatonszentgyörgyön.

(Fotó: AM)
Feldman Zsolt kiemelten fontosnak tart minden, a gazdálkodók által megtett olyan lépést, amely hozzájárul saját gazdaságuk megváltozott klimatikus viszonyokhoz való alkalmazkodásában, legyen szó a talajművelési gyakorlatok megváltoztatásáról a talajnedvesség minél jobb megtartása érdekében, erdősávok kialakításáról a jobb mikroklíma miatt vagy éppen az öntözés kialakításáról. Az idei gazdálkodási év indulása sem egyszerű, hiszen az agrometeorológiai adatok szerint az ország területének döntő többségén csak a talaj felső 100 centiméteres sávjában átlagosan 40-60 mm-es vízhiány van. A termelői munkát ebben a kérdéskörben a kormányzat is segíti, a kapcsoló támogatási konstrukciók és források a gazdálkodók számára rendelkezésre állnak. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv II. pillérének teljes, csaknem 2900 milliárd keretösszegéből kiemelkedő, 2300 milliárd forint a nemzeti társfinanszírozás, és 600 milliárd forint az uniós forrás.
A vidékfejlesztési keretből február közepéig 32 pályázati felhívás jelent meg összesen 1260 milliárd forint értékben
Idén 40 pályázati felhívás meghirdetése várható, amelyek sokrétűek: a mezőgazdasági üzemek precíziós átállását segítő konstrukciótól kezdve az agrár-erdészeti rendszerek kialakításán keresztül egészen a szántóföldi növénytermesztők terményszárító- és tisztító kapacitásainak fejlesztéséig is kiterjed. 2025-ben érkezik a fiatal gazdákat segítő pályázati konstrukció 79 milliárd forintos kerettel. Emellett április végén-május elején megszületnek azok a támogató döntések, amelyeket 20 ezer gazdálkodó vár az Agrár-környezetgazdálkodási Programban – tájékoztatott. Az államtitkár előadásában ismertette, hogy az eddig lezárt és most bírálat alatt lévő beruházási pályázati konstrukciókra jelentős túligénylés volt tapasztalható, a meghirdetett keretösszegekhez képest összeségében közel négyszer nagyobb támogatási igényt nyújtottak be a vállalkozások. Különösen az állattenyésztés és az élelmiszerfeldolgozás területén mutatkozott óriási fejlesztési igény. Feldman Zsolt szólt arról is, hogy a mezőgazdasági beruházási támogatások intenzitása általában 50 százalék, a fennmaradó részt viszont jellemzően önerőből kell finanszírozni, amelynek jellegzetes formája a hitelfelvétel. A beruházásokra támogatást elnyert gazdálkodóknak lehetősége lesz arra, hogy legfeljebb a teljes beruházási költség maximum 10 százalékáig a kapcsolódó hitelükhöz kamattámogatást, valamint kezességi díjtámogatást igényeljenek. Ez komoly segítséget tud nyújtani a fejlesztési projektek megvalósításához.
Az érdeklődők a felhívásokról még több információt a kap.gov.hu oldalon találhatnak.
AM
Kapcsolódó cikkeink
Meglepetés a retekvetőmagok között – avagy itt a legfrissebb Szupermenta-teszt
A Szupermenta program legújabb terméktesztjén retekvetőmagokat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Csökkent a vágósertés termelői ára
A KSH adatai szerint Magyarország élősertés-kivitele 5,9 százalékkal 2,9 ezer…
Tovább olvasom >További cikkeink
Vezetőváltás a Henkel magyarországi Consumer Brands üzletága élén
2025 április elsejétől Maurizio Salvaggio a Henkel Magyarország Consumer Brands…
Tovább olvasom >Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >A piaci kihívások mellett is növekedni tudott a BioTechUSA-cégcsoport
Közzétette éves jelentését a tisztán hazai tulajdonú BioTechUSA-cégcsoport: a gazdasági…
Tovább olvasom >