Sokat tesznek a kereskedők a fenntarthatóságért
A PLMALive.Eu április havi hírműsorában kiemelt téma a fenntarthatóság. A kereskedelmi vállalatok egyre nagyobb szerepet vállalnak ezen a téren is, így elvárásaik is növekednek a beszállítók és a sajátmárkás cikkek gyártói felé.
Sokan úgy gondolják, hogy a COVID válság elterelte a figyelmet a környezetvédelemről és a kapcsolódó témákról. A valóság azonban éppen ellenkezőleg az, hogy a pandémia katalizátor szerepet játszott, és a fogyasztók figyelmét ráirányította a fenntarthatósági kérdésekre.
Globális egészség fókusz
A lezárások és a világjárvány miatti korlátozások ráébresztették a fogyasztókat a saját és a Föld egészségének fontosságára. A kereskedelmi vállalatok is egyre több területen állnak át a fenntarthatóbb folyamatokra. A boltokban például egyre több az energiatakarékos hűtő- és fagyasztóberendezés.
Az új építésű üzletek esetén gyakori a természetes fény és a LED alkalmazása valamint napelemek felszerelése és megújuló energia felhasználása vagy éppen vertikális termesztés beindítására kezdenek projektet.
Zöldülő boltok
Jó példa minderre a nemrégiben Hollandiában megnyílt Jumbo áruház, amely jelenleg a Benelux államok legfenntarthatóbb üzlete.
A fűtést a hűtő és fagyasztó berendezések által leadott hővel oldották meg. A tető nagy részén magokat ültettek, a fennmaradó helyen pedig 360 napelemet helyeztek el, ami a zöld energiát biztosítja.
Az építkezéshez is főként újrahasznosított vagy újrahasznosítható anyagokat használtak. Az épület környezete is ökológiai tervezéssel készült, ahol megtalálható egy rovarhotel és madárfészkeknek kialakított kosarak is.
Zöldítenek más láncok is. A colruyt választékában 150 fenntarthatósággal szorosan kapcsolatos projektet futtat. A Tesco a 4R stratégiát alkalmazza, amelynek keretében eltávolít, csökkent, újrahasznál és újrahasznosít (remove, reduce, reuse, recycle). A Sainsbury’s 1 milliárd fontot fordít a nettó zéró kibocsájtás elérésére 2040-ig és minden új boltját már az energiafelhasználás minimalizálásának jegyében tervezteti meg.
A nap végén kifizetődik
A diszkontok is aktívan tesznek a fenntarthatóságért. Az Aldi és a Lidl régóta foglalkozik ezekkel a témákkal, hiszen ilyen módon is csökkenthetik a költségeiket. A fenntarthatósági folyamatok végeredményben kevesebb energia-, forrás- és anyagfelhasználással járnak, ami a nap végén kifizetődik.
A hatékony szállítmányozás és a takarékosabb üzemanyag alternatívák elterjedése is a kereskedelem látókörében van. Az elektromos és biometán üzemű kamionok és szállítóeszközök már több helyen közlekednek.
Szortimentben az üzenet
A legfontosabb terület, ami meghatároz egy kereskedőt, a forgalmazott termékkör, ezen belül is a sajátmárkás választék, amely bizonyíthatja a lánc elkötelezettségét a környezetvédelem terén. Németországban a dm bemutatta klíma és környezetsemleges termékeit Rockrange márkanéven. A Rossmann 260 cikkelemes Alterra natúr kozmetikai sajátmárkája idén január óta klímasemleges. Portugáliában a Continente lánc bevezette Continente Eco háztartási vegyi áru portfólióját. Hollandiában az Albert Heijn saját környezetbarát logót vezetett be a zöldség-gyümölcs termékek minősítésére, ami garantálja, hogy a termelő kompenzálja az üvegházhatást okozó gázok kibocsájtását.
A műanyag felhasználás és pazarlás csökkentésére számos példa van. A kereskedők elvárásaikkal rákényszerítik a sajátmárkás gyártókat, hogy megfeleljenek az új követelményeknek. A gyártók pedig egyre inkább fenntartható alapanyagokkal, technológiákkal, csomagolóanyagokkal jelennek meg. Amit hiányolnak, az a kereskedelmi elvárások, protokollok pontos leírása, ami nagyban könnyítené fejlesztési folyamataikat. Az egyszer használatos műanyagokra vonatkozó EU direktíva betartása is nagy felelősséget ró mind a gyártókra, mind a kereskedőkre. Az alapanyagok vonatkozásában a fenntartható pálmaolaj használata a legkényesebb kérdés.
A sajátmárkás gyártók egységesen azt állítják, hogy a fenntarthatóbb alapanyagok, csomagolások és gyártási módszerek bevezetése jelentős többletköltséggel jár. Németországban már csak ezekkel a feltételekkel tudnak beszállítani és Skandináviában is jelentős versenytényező a fenntarthatóság.
Kapcsolódó cikkeink
Ceres ZRt.: Fenntarthatósági mérföldkő a győri üzem tetején
A fenntarthatóságot és az innovációt tűzte zászlajára a Ceres ZRt.,…
Tovább olvasom >Megtérül a fenntarthatóság
Az EY 2024-es Fenntartható Érték Tanulmánya szerint a fenntarthatósági beruházások…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar jövője: a vállalatok 50%-a fenntartható megoldások bevezetését tűzi ki célul – A Tetra Pak felmérés eredményei
Az élelmiszergyártás továbbra is energiaigényes folyamatokra és fosszilis tüzelőanyagokra támaszkodik,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >