Sokat tanulhatunk egymástól a bezártságban
A koronavírus-járvány okozta kényszerhelyzetben sokat tanulhattak a különböző generációk egymástól – idézi Steigervald Krisztián generációkutatót, intergenerációs coach-ot a blikk.hu.
– A különbségek jól kiütköztek az elmúlt hetekben is, hiszen új helyzet állt elő, amihez hasonlóval csupán az idősebbek, az úgynevezett veteránok és a baby boomerek találkoztak korábban – sorolta a szakértő. – Ők már egyszer megélték a nélkülözést, nem volt ismeretlen számukra a spejzolás, amelyet a ma Magyarországon élő további négy generációnak is el kell sajátítania. Ebben segítettek ők – mondta a szakértő, aki hozzátette: ugyanakkor az idősebbek is tanulhattak a gyerekektől, hiszen azokat a digitális platformokat, amelyeket nem közvetlenül munkára használunk, a fiatalok segítségével ismerhettük meg. Így bulizhattunk például online a karantén idején.
Nehéz elviselni
Ugyanakkor érdekes, hogy eleinte éppen a veteránok viselték rosszabbul ezt a helyzetet, annak ellenére, hogy éltek már hasonló korlátok között.
– Gondoljunk csak bele, a szülők, azaz a 30-as, 40-es korosztály nagy része home office-ban dolgozik, vagyis lefoglalja magát, a gyerekeknek pedig ott a digitális oktatás. De a nyugdíjasok közösségi tere a piac volt. Járták a különböző üzleteket, hogy minél olcsóbban vásároljanak meg mindent, hiszen erre voltak kényszerítve. És ezt egyik napról a másikra elvették tőlük. Hiába megy el nekik vásárolni valaki, az nem ugyanaz. Mostanra azonban már a középkorúak viselik nehezebben, hiszen nekik ott a munka, a gyerekek és az idősebb szülők ellátása is. És úgy látom, hogy már a gyerekek is kezdenek belefásulni. Egyre több fiatal van az utcákon. Ez a helyzet azt mutatja meg, hogy be lehet sokallni a digitális tértől is. Ami bizonyos szempontból jó, hiszen sokan már kongatták a vészharangot, mert a mai fiatalok túl sok időt töltöttek a gép előtt.
Nyoma marad
Steigervald Krisztián szerint bár a következő vélhetően nem egy vírusgeneráció lesz, de mindenképpen befolyással lesznek rájuk a történtek. A koronavírus-járvány előtt azt gondolták, hogy valamilyen technikai ugrás, mondjuk a mesterséges intelligencia kifejlesztése és használata alakítja a következő nemzedéket, de még az is elképzelhető, hogy inkább a természet felé fordulás játszik majd nagyobb szerepet.
Azoknak, akiket jobban is érdekel a téma, érdemes elolvasni Steigervald Krisztián nemrég megjelent, Generációk harca című könyvét. Ebben igyekszik letisztítani a korcsoportokról elterjedt igaztalan sztereotípiákat, feltárni értékeiket. Segítségével képessé válhatunk önmagunkat kívülről szemlélni, másokat jobban megérteni vagy akár nevetni is azokon a szituációkon, amikor csupán a generációnk beszél belőlünk.
(blikk.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Így panaszkodnak a magyar dolgozók generációi – országos kutatás Steigervald Krisztiánnal
Egy átlagos magyar felnőtt a családján és a munkahelyén kívül…
Tovább olvasom >Felgyorsult a kéknyelv-betegség terjedése Hollandiában
Hollandiában megugrott a kérődző állatokat megtámadó kéknyelv-betegség eseteinek száma –…
Tovább olvasom >Uniós bíróság: a biztosítóknak vissza kell téríteniük a koronavírus-járvány miatt lemondott szervezett utazások árát
A csődbe ment utazási irodák biztosítóinak vissza kell téríteniük azoknak…
Tovább olvasom >További cikkeink
NGM: a kormány teljesítette vállalását, 2024-ben 3,7 százalékra mérséklődött az infláció, ami 2025- ben még tovább, 3,2 százalékra csökken
A kormány teljesítette vállalását, 2023-ban letörte, 2024-ben pedig alacsony szinten…
Tovább olvasom >KSH: decemberben 4,6 százalékkal, 2024-ben átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az árak az előző évi azonos időszaki értékeket
2024. decemberben a fogyasztói árak átlagosan 4,6 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >A Shell Hungary felmérése új trendeket mutat a digitális vásárlás terén
Az okostelefonok mindennapi életünk szerves részévé váltak, a Shell Hungary…
Tovább olvasom >