Sokat spórolhat a logisztika az informatikával

Szerző: trademagazin Dátum: 2010. 06. 17. 08:00

Az egyre élesedő gazdasági versenyben elengedhetetlen egy vállalat számára az olyan informatikai rendszer kiépítése, amely a pontos adminisztratív tevékenység mellett a folyamatokat irányítja, a döntéshozók munkáját segíti, és a vállalat külső és belső információszolgáltatási kötelezettségének eleget tesz. Fontos, hogy egy vállalatirányítási rendszer segítse, ne pedig bonyolítsa a mindennapi munkát, tudja kezelni a gyors változásokat.Az IT-beruházások a mai pénzügyi helyzetben is szükségesek, hiszen már nem is olyan hosszú távon megtérülnek, mondja Nagy Mónika, a Vonalkód Rendszerház munkatársa. Számos elemzés igazolja például a speciális adatgyűjtők hatékonyságát, amelyek szoftveresen illeszkednek a vállalatok rendszereihez. Érdemes figyelembe venni a felhasználási körülményeket, hiszen bár az ipari adatgyűjtők ára az általános PDA-k árához képest a beszerzés pillanatában magasabb lehet, 1 éven belül a ráfordított költségek kiegyenlíthetik a különbséget. Ezekre a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség folyamatosan pályázatokat hirdet, célszerű figyelemmel kísérni honlapjukat.

Racionalizálni a folyamatokat is

Az informatikai beruházásoknak mindenképpen van értelme, hiszen a visszaesett kereslet mellett pontosan azok a vállalatok tudják ügyfeleiket megtartani, akik jó áron minőségi szolgáltatást tudnak nyújtani. Ehhez pedig hatékony, kontrollált működésre van szükség, nem engedhetőek meg a párhuzamos munkavégzések, a kettős adatrögzítések, az egymásra épülő munkafázisoknál a nagy várakozási idők.
– Egy jól átgondolt folyamat, összehangolva egy megfelelően testreszabott IT-rendszerrel, képes optimalizálni a ráfordításokat, az automatizálássalpedig időt, pénzt lehet megtakarítani. Vannak, és reméljük, mindig lesznek is olyan pályázati források, amelyeket a hazai vállalakozások igénybe tudnak venni. Már ma is több, pályázati pénzből finanszírozott projektünk fut eredményesen – mutat rá Harcz Ádám, a CSB-System key account managere.
Az IT-megoldások rendkívüli hatékonyságnövekedést jelentenek, amelyek egyrészt versenyelőnyhöz juttatják a vállalatokat, másrészt gyorsan megtérülnek.
– A mai gazdasági helyzetben a túlélés is cél, amelyhez racionalizálni kell a folyamatokat. Egy informatikai rendszer megmutathatja a folyamat gyenge pontjait, akár modellezni lehet a változások eredményeit is – számol be Szabó Dániel, az M.I.T. Systems munkatársa.

Ágazatra szabott logisztikai szoftverek

Hatékonyabb logisztikai folyamatok megvalósításához az első lépés a partner igényeinek megismerése. Az informatika ezeket kell, hogy kiszolgálja, mondja Barta Árpád, a Gardia Kft. ügyvezetője. Szerencsére, és persze a tudatos fejlesztésnek köszönhetően a Gardia minden általa ellátott üzleti szegmensre (nyomtatványlogisztika, termék- és kereskedelmet támogató logisztika, supply change management) tud informatikai támogatást adni. Ez ma már nélkülözhetetlen.
– Céljaink között tartjuk számon az értékesítési folyamatok támogatását, az értéknövelő szolgáltatások biztosítását, a költségek optimalizálását, illetve a kiszolgálás színvonalának folyamatos javítását – foglalja össze.

Nagy Mónika, a Vonalkód Rendszerház marketing- és PR-koordinátora hangsúlyozza, hogy a szoftverek specializációja lehetőséget nyújt az egyedi igények figyelembevételére, az ágazati sajátosságok applikálására egy általános felhasználású program esetében is. Minél inkább illik a szoftver a felhasználó tevékenységéhez, annál hatékonyabban tudja alkalmazni mindennapi tevékenysége során. A logisztikán belül az adott ágazatok (vegyipar, élelmiszeripar stb.) sajátosságai meghatározzák az általános logisztikai folyamatok konkrét megvalósulását. Például kiemelt szerepe lehet az eltarthatósági időknek, tételszámoknak, különböző minőségi adatoknak, bizonylatoknak, amelyeknek követniük kell az áru fizikai mozgását.

– Az adott ágazat meghatározza az áru tárolásának, komissiózásának módjait, lehetőségeit, amelyekre egy szoftvernek megoldásokat, támogató lehetőségeket kell nyújtania. Amennyiben raktár-logisztikai ágazatról beszélünk, nemcsak a fent említett adatokat kell megfelelően nyilvántartani, hanem különböző raktározási módszereket, a tárolási díjak elszámolásának eltérő módszereit (rakat, db, térfogat stb. alapú elszámolás) is támogatni kell. Ha nagykereskedelmi logisztikai ágazatról beszélünk, szükség lehet a különböző standard vonalkódok olvasására, nyomtatására, mobil eszközök használatára a lehető leggyorsabb és hibamentes vevőkiszolgálás érdekében. A megfelelő szoftver mindig ismeri az adott ágazat sajátosságait, és nem csupán lehetőséget ad a kezelésükre, hanem akár több választást felkínálva biztosítja, vagy legalábbis új ötletekkel támogatja a felhasználó vállalat továbbfejlődését – véli Harcz Ádám, a CSB-System munkatársa.

Egyedi igényeket is teljesítve

A Gardia Kft.-nél az információáramlás központi eleme a logisztikai, vállalatirányítási (VIR)/ügyviteli rendszer. Ennek feladata, hogy minden résztvevő folyamatosan azt az információt kapja, amire szüksége van. Gyakran összefolynak a határok a cégek saját logisztikai folyamatai, illetve a beszállító és a vevő logisztikai folyamatai között. Ennek kezeléséhez jelentős segítséget nyújthat a Gardia Kft. informatikai háttere.
A CSB-System szintén mindent megtesz a partnerek elégedettsége érdekében. A hagyományosnak mondható karbantartási szolgáltatások mellett továbbra is a hét minden napján 24 órában üzemeltetnek hotline szolgáltatást. 2009-től lehetőség van ASP-szolgáltatások igénybevételére is; a CSB-System szerverközpontjában fut maga a vállalatirányítási szoftver is, így partnereiknél hardverberuházásokra sincs feltétlenül szükség.

– Az M.I.T. Systems azért jött létre, mert a standard megoldások mellett mindig szükség van egyedi fejlesztésekre. Vagy azért, mert a nagy rendszerek nem akarják kielégíteni az egyedi igényeket, vagy – akármennyire is hihetetlenül hangzik – nem képesek rá. A mobil informatikában a sztenderdizálás sokkal nehezebb, valahol mindig kilóg a lóláb – vázolja a helyzetet Szabó Dániel.
A Vonalkód Rendszerház is az egyedi igények kielégítésére specializálódott. A vállalatirányítási rendszerhez illesztve szoftvereiket, segíteni tudnak az azonosítási folyamatokban, legyen az vonalkód-alapú vagy rádiófrekvenciás megoldás.
– A specifikus szoftverek az ellátási lánc szinte minden pontján tudják segíteni a felhasználókat. Segítségükkel az előállítástól a felhasználásig követhető a termék útja, ezzel lehetőséget biztosítva a közvetlen irányításra, szükség szerinti beavatkozásra, vagy az utólagos ellenőrzésre, visszakövetésre egyaránt – tudjuk meg Nagy Mónikától.

A partner igényeire szabottság azonban nem jelent egyedileg a cégre fejlesztett szoftvereket, hívja fel a figyelmet Harcz Ádám a CSB-System részéről. Hiszen ebben az esetben a jelen működési módszerét konzerváljuk, és kizárjuk, hogy az IT-megoldás lehetőségei adjanak új ötleteket a még hatékonyabb működés megszervezésére. Inkább olyan, az adott ágazatra kitalált vállalatirányítási/logisztikai rendszerek jelenthetik a megoldást, amelyeknek széles körű paraméterezési, beállítási lehetőségei vannak.

Minden ponton figyelnek

A logisztika egyik fő feladata az ellátási lánc megfelelő szervezése. A logisztikai szoftverek nem csupán a folyamatok adminisztrálását végzik, hanem azok mind preaktív, mind proaktív támogatását. Ezek a teljes ellátási láncon keresztül figyelik a termékek rendelkezésre állását, és automatikusan szervezik az utánpótlást. Például a jelentési szint alá csökkenő készlet nem csupán egy jelzést ad, hanem megrendelést, sőt, akár konkrét gyártási megbízást generál a termék előállítójánál. Ahol aztán a szükséges alapanyagok megrendelése is hasonlóképpen automatizálható. Talán merészen hangzik, de a valóságban is léteznek ilyen, a CSB-System szoftverrel támogatott megoldások.

A mobil informatika szinte minden ponton képes segíteni a logisztikai feladatokat. Raktárban a gyártást követő betárolás, áttárolás, komissiózás, kitárolás műveleteihez, a raktárkészlet aktuális (percre kész) állapotának ismeretéhez szükségesek az intelligens mobil adatgyűjtő kézi számítógépek. A túrák összeállítása, az autónkénti szortírozás sokkal egyszerűbb számítógép előtt, térképtámogatással. A kiszedett megrendelések ellenőrzése, autókra szortírozása után a következő feladat az áruterítés és helyszíni bizonylatolás, amelyben segíthet a szoftveres támogatás. A megrendelői-vásárlói visszajelzések alapján épített számítógépes adatbázis is egyszerűbbé teheti a kiértékelést és a visszacsatolásokkal kapcsolatos döntéseket.

– Ezek mellett a követhetőség és a dokumentálás is hatalmas előny, hiszen az integrált rendszerekben az adatkapcsolatok révén nagyságrendekkel egyszerűbb a keresés, mint papírhalmokban, különálló állományokban – húzza alá Szabó Dániel az M.I.T. Systems Kft. részéről.

Mindent mérő szoftverrendszer

A mobil mérlegek piacvezetője, a holland RAVAS cég az UniWin moduláris szoftvercsaládját a logisztikai folyamatokban működő különféle mobil mérlegek (targoncamérlegek, mérleges raklapemelők) adatai, valamint a központi vállalatirányítási rendszerek közötti adatforgalom kezelésére fejlesztette ki. A RAVAS mobil mérlegeket Bluetooth adó-vevőkkel szerelik fel, így a súlyadatok egy ipari (vonalkódolvasóval ellátott) adatgyűjtőre, PDA-ra továbbíthatók. A kezelő a PDA segítségével bármilyen vonalkód beolvasására képes: tárasúlyok, vevőadatok, cikkszámok stb. Az adatok manuálisan is megadhatók, igény szerint a PDA saját vagy virtuális billentyűzetével.

A PDA Wi-Fi-technológiát alkalmaz a központi számítógéppel való kommunikációhoz. A PDA-ról – miután az összes információ eltárolásra került – a mérést követően az adatok WLAN-hálózaton keresztül feltöltődnek egy, a hálózathoz csatlakoztatott PC-re. Az egész rendszer valós időben működik. A raktárban történt minden egyes mérésről, vagy egy adott targonca által végzett mérésről azonnal készülhet nyomtatott bizonylat is.

A RAVAS UniWin szoftvere úgy konfigurálható, hogy szinte bármely eseménysor elvégzéséhez alkalmazható legyen. Programozást nem igényel. A begyűjtött és tárolt információk bármikor kinyomtathatók.
– Az UniWin nagy erőssége az ERP-rendszerekbe (Enterprise Resource Plan-ning system – Vállalatirányítási Információs Rendszer) való költségkímélő integrálhatósága. Az UniWin képes adatokat kiolvasni az ERP-rendszer fájljaiból, majd az adatfeldolgozást követően a kész adatokat visszatölti a meghatározott helyekre – ismerteti Beznóczky Antal, a Prominens Vállalkozó és Kereskedő Kft. ügyvezetője.

Kapcsolódó cikkeink