Sokaknál szűkebb lesz a karácsony
A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona 2024 harmadik negyedévében elérte a 106 ezer milliárd forintot. A jelentős növekedésben a befektetési jegyek és a tőzsdei részvények átértékelődésének is szerepe van, ezek növekvő aránya pedig a lakosság pénzügyi tudatosságának javulására utal. A K&H szakértői szerint a trend folytatódása további vagyonnövekedést hozhat a magyar lakosság számára.
A magyar lakosság bruttó pénzügyi vagyona három hónap alatt – a harmadik negyedév során – több mint 2500 milliárd forinttal nőtt. Ez napi átlagban 27 milliárdos tételt jelent, éves szinten 13 százalékos növekedést, utóbbi bőven felülmúlja a harmadik negyedév hónapjaiban mért 3,8-4,3 százalékos inflációt. „Ez egyben azt is jelenti, hogy a lakosság egyre nagyobb hangsúlyt fektet a megtakarításokra és a befektetésekre” – mondta Cinkotai Norbert, a K&H Értékpapír vezető elemzője.
Változó összetétel
A megtakarításoknál jelentős változás, hogy míg korábban a készpénz és a betét dominált, addig az új adatok szerint egyre nagyobb szerepet kapnak a befektetési jegyek és a tőzsdei részvények.”Ez a változás a pénzügyi tudatosság javulására utal, hiszen a lakossági befektetők egyre inkább felismerik, hogy bár nagyobb kockázat mellett, de hosszú távon komolyabb hozamlehetőségeket kínálnak ezek az eszközök” – tette hozzá a szakember.
A befektetési jegyekre és a tőzsdei részvényekre nem is lehet panasz: hozamuk az elmúlt két évben 2500 milliárd forint volt. Különösen kiemelkedő a tőzsdei részvények teljesítménye, ahol a hozam elérte a 950 milliárd forintot, ami 43 százalékos növekedésnek felel meg. Ez a jelentős hozam elsősorban annak köszönhető, hogy a Budapesti Értéktőzsde irányadó mutatója, a BUX 38 ezerről 74 ezer pontra emelkedett az elmúlt két évben, valamint a nemzetközi befektetések is egyre népszerűbbek, ezek emelkedése pedig szintén jelentős volt forintban számolva.
Karnyújtásnyira
A tőzsdén elérhető befektetési eszközök, mint a részvények vagy például az ETF-ek, ma már könnyen elérhetőek a lakosság számára. Ez az online edukációs tartalmak bővülésével együttesen hozzájárul ahhoz, hogy egyre többen ismerkedjenek meg a tőzsdei befektetések világával.
Cinkotai Norbert szerint azonban az elmúlt időszak kedvező trendjei ellenére a tőzsdei részvények aránya a megtakarításokban még mindig alacsony, mindössze 2,5 százalék „Ha ez az arány például csak 5 százalékig emelkedne fel, már akkor jelentősebb hatásokról beszélhetnénk, ami hosszú távon a részvénypiaci teljesítményekből kiindulva általában pozitív.” – fogalmazott a K&H elemzője.
Úgy látja, hogy a pénzügyi tudatossághoz ma hozzátartozik a befektetések diverzifikálása, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a részvény–, ETF–megtakarítások és befektetési jegyek esetében többféle kockázatú eszközt érdemes tartani a saját portfólióban.
Kapcsolódó cikkeink
A megújuló energia és az ingatlanfejlesztés húzza a zöldhiteleket
A Magyar Nemzeti Bank nemrég megjelent 2024-es adatai szerint a…
Tovább olvasom >A tízmilliárdos szinthez közelít a munkáshitel-állomány
Sok ezren igényeltek munkáshitelt a K&H-tól az idén, és a…
Tovább olvasom >Közös élményekkel készül a nyárra a K&H és a Mastercard
A K&H és a Mastercard idén országszerte exkluzív zenei és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >