Sok az illegális eperárus
Az idei tavasz folyamán a magyar köztereken ismét felbukkantak a „mézédes magyar epret” kínáló zugárusok. Bár a szlogen csábító lehet, fontos tudni, hogy gyakran nem azt kapjuk, amit ígérnek. Az Organikus Farm TikTok-csatornáján megosztott videó szerint ezek a termékek gyakran nem magyar kertből valóak, hanem spanyol vagy görög eredetűek, amelyeket magyar termékként próbálnak eladni.
Az egyik tapasztalt magyar termelő, aki a videóban megszólalt, azt állítja, hogy az ilyen árusok által kínált termékek „80%-a spanyol vagy görög eper, amit lajosmizsei magyar eperként adnak el”. Az ilyen esetek elkerülése érdekében érdemes megfogadni néhány tanácsot a valódi magyar őstermelők felismeréséhez:
Áfás számla és őstermelői engedély: Kérjünk áfás számlát és kérjük el az őstermelői engedélyt. Ezzel ellenőrizhetjük, hogy az eladó valóban legálisan működik-e.
Fotók a termelésről: Kérjük meg az eladót, hogy mutasson fotókat az eperföldről, ahonnan az áru származik. Ha nem tudja bizonyítani az eredetét, érdemes gyanakodni.
Legális árusítás feltételei: A mozgóárusításhoz működési engedély szükséges. A kereskedelemről szóló törvény és a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szabályozza ezt. Ha valakinek nincs ilyen engedélye, az illegális árusítást jelenthet.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tájékoztatása szerint a rendőrségnek nincs jogszabályi felhatalmazása a szabálysértési eljárásról szóló törvény alapján az illegális árusokkal szembeni fellépésre, kivéve, ha bűncselekményt vagy szabálysértést észlelnek. Ez megnehezíti a hatóságok munkáját az ilyen illegális tevékenységek ellenőrzésében – írja a Pénzcentrum.
@organikusfarm így ismered meg a csalókat #lajosmizseieper ♬ eredeti hang – ‼️Organikus Farm 🇭🇺❤💪
Kapcsolódó cikkeink
K&H: megjelentek a tiktokos csalók
Az adathalászok nem kérnek személyit az áldozataiktól – bárkit célba…
Tovább olvasom >Eperszezon 2025: továbbra sem lett olcsóbb a kedvelt gyümölcs
Tavasszal hazánkban hagyományosan elindul az eperszezon, ám az utóbbi évek…
Tovább olvasom >Az utazási kibercsalásokra is figyelmeztet az MNB nyári kampánya
A nyaralás alatti pénzügyi kockázatok csökkentését támogatja a Magyar Nemzeti…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >