Segíthet a Széchényi Terv a kkv-szektornak
Szigorodhatnak a hitelezési feltételek Magyarországon jövőre a bankadó miatt, azonban a kkv-k a Széchenyi-tervre támaszkodhatnak – áll az Atradius Hitelbiztosító legfrissebb elemzésében.
A magyar cégek 2009-ben még elég nehezen tudtak hitelhez jutni a beköszöntött pénzügyi válság hatása miatt, azonban 2010 elején már észlelhető javulás volt ezen a téren. Mindazonáltal az Atradius Hitelbiztosító Market Monitor nevű elemzésének októberi száma szerint a jövő nem sok jóval kecsegtet a területen. „Arra számítunk, hogy a bankok szigorítanak hitelezési politikájukon, vagy a kölcsönök drágábbak lesznek a bankadó miatt” – állítja Vanek Balázs, az Atradius Hitelbiztosító országigazgatója. Az Atradius vezetője azonban úgy látja, hogy a kis- és középvállalkozások jobban megbirkózhatnak ezzel a problémával, hiszen ezek könnyebben juthatnak pénzekhez az Új Széchenyi Terv (a kormány 29 pontos gazdaságélénkítő-csomagja) révén, amely az eddigi tervek szerint 1000 milliárd forintos keretet biztosít EU és nemzeti források felhasználásával.
A megszorítások és a kedvezőtlen világgazdasági folyamatok miatt a magyar GDP 6,3 százalékkal esett vissza 2009-ben, de 2010 első negyedében már 0,2 százalékkal növekedett, míg az év második negyedében 0,8 nőtt éves bázison számolva. Ezen belül az exportorientált termelés 12,1 százalékkal növekedett a második negyedévben, míg az építőipar teljesítménye 14,1, míg a mezőgazdaságé 13,6 százalékkal esett vissza. Igaz, ez utóbbi esetében a rossz időjárásnak volt a legnagyobb szerepe.
Az év első nyolc hónapjában mind az export, mind az import értéke euróban mérve is jelentősen növekedett, előbbi 22, utóbbi 19 százalékkal. Így összesen 3,4 milliárd eurós kereskedelmi többlet keletkezett, amely lényegesen magasabb érték, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában regisztrált 2 milliárd euró. „Azt azonban látnunk kell, hogy a belső kereslet továbbra is gyenge, hiszen a háztartások kiadásai 4,9 százalékkal csökkentek a második negyedévben. Ez természetesen közrejátszik abban, hogy az IMF szerint ebben az évben csak 0,6 százalékkal növekedhet a magyar GDP, azaz a második félévben sem várható jelentős gyorsulás” – tette hozzá Vanek Balázs. Az országigazgató ugyanakkor pozitívnak értékeli, hogy a leginkább a német gazdaság magához térése miatt a magyar ipari termékek exportja felpörög, és 2011-ben már 2 százalékos GDP-növekedést is elérhetünk. Ez azonban nemzetközi szinten mérve nem jelentős érték – közli az mfor.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >