Sava-borsa
A fűszerek használata érzéket is igényel, nemcsak kreativitást. A fűszer aláhúzza az étel hozzávalóinak ízét, vagy izgalmasan ellenpontozza őket.A huszadik századra a középkorban még vagyonokba kerülő fűszerek is a főzés „egyszerű” kellékeivé váltak. Ám a 21. században újra elkezdett mozogni valami a fűszerek körül. A tudomány felfedezte az egészségre gyakorolt pozitív hatásukat: rendkívül magas az antioxidáns-tartalma (ezek a szervezet sejtjeire káros anyagok elleni védekezésben segítenek) a szegfűszegnek, az oregánónak, a gyömbérnek, a fahéjnak. Más fűszernövények (például a fokhagyma)segíthetnek bizonyos szív- és érrendszeri betegségek, a rák (kurkuma, bazsalikom, petrezselyem, rozmaring, menta) megelőzésében, illetve a bennük lévő anyagok erősíthetik más összetevők pozitív hatásait. Ezeket a tényeket az egészségtudatos táplálkozásra építő éttermekben érdemes akár az étlapon is kommunikálni.
Üzleti szempontból talán még fontosabb a fűszerek speciális szerepe a fine dining éttermekben. A ritka vagy különleges alapanyagokat szívesen használják, illetve kínálják a magasabb színvonalú vendéglátásban, az értők pedig felfedezik a különböző fűszerek közötti minőségi és ízkülönbségeket. Ahogy ez a bornál vagy a kávénál megszokott, a borsokat is meg lehet például különböztetni fajtájuk és származási helyük szerint. A legdrágábbakat speciális módszerekkel gyűjtik be és dolgozzák fel. A gazdagabb gasztronómiai kultúrájú országok elegáns éttermei keresik a régi klasszikus termőhelyekről származó, kis mennyiségben termő fajtákat, amelyeket nem tömegesen állítanak elő, és rendkívül jó minőségűek. A legdrágább bors a késői szüretelésű Tellicherry, amelynek gyümölcsét a feketeborssal ellentétben nem éretlenül, zölden szedik le, hanem a már érettebb, pirosodó bogyókat gyűjtik össze. Ezek a nagy borsszemek erősebbek, aromájuk intenzívebb.
Magyarországon a legdrágább borsok a bioborsok mellett a fagyasztva szárítás, az úgynevezett liofilezés módszerével készített termékek – tudtuk meg Páhy Tamástól, a Kotányi Hungária Kft. marketingmenedzserétől.
A mai „trendeknek” megfelelően nemcsak a borsot, hanem például a köményt, a koriandert, a kardamomot is durvábbra szokták őrölni. Előkelő éttermekben rendszerint ott áll az asztalokon a kis fűszermalom, sőt olyan is előfordul, hogy éppen a séf speciális fűszerkeverékével tele.
Divat a nagy szemű só is. Sőt! Mostanában a gourmet sóktól hangos a modern konyhaművészet. A só az utóbbi időben az ínyenc élelmiszerek sorába került, a sajt, az olívaolaj és a bor mellé.
A gyártók életfontosságú ásványi anyagokat és nyomelemet tartalmazó termékeket fejlesztenek ki, sokszor jól kommunikálható módon gyártják őket: „a nap és a szél energiája szárítja őket”, és nemegyszer aromákkal, fűszerekkel gazdagítják őket. A parfümökéhez hasonló gondossággal kifejlesztett készítmények gyakran látványos színekben pompáznak.
Még magasabb kategóriát képeznek a – gyakran szürke-, narancs-, rózsa- vagy éppen vöröses színben „pompázó” – rendkívül drága, úgynevezett boutique tengeri sók; némelyiket közülük kizárólag kézi technikával, fagereblyével vagy fémserpenyővel termelik ki. Csak a főzés után ízesítenek velük, mert főzéskor elveszítik speciális textúrájukat és az apró különbségeket adó ízelemeiket. Ezek a különlegességek nemcsak sóízűek, hanem a kitermelési módtól függően ásványi, virág, alga, föld vagy tűz aromájuk is van.
A gourmet sóhoz a séfek nemcsak természetességük miatt ragaszkodnak, hanem kissé durvább textúrájuk miatt dekorációként is szívesen használják őket. Olvastunk olyan étteremről is, ahol egyik-másik fogást látványos sókristály-tömbökön szolgálják fel. Inyencség vagy marketingfogás – mindenképpen a vendéglátás részévé vált a só; ma már egyes amerikai éttermekben többféle sót kínálnak az ételhez, mint egyéb fűszert összesen. Máshol az étvágygerjesztőnek felszolgált péksüteményekhez és vajhoz társíthatók különféle gourmet sók.
Itthon a Kotányi szakemberei látták meg a fantáziát a különleges sókban: nemrég került piacra az Európa híres sóbányáiból és -lepárlóiból származó terméksorozat, amelyek között van hófehér francia tengeri só (fűszerezett változatban is), és durvább szemű, az erdélyi sóbányákból származó. Ezek üzleti okokból horecás kiszerelésben még nem kaphatók.
I. T.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Viharos év a légi közlekedésben: fizetésképtelenséget jelentett légitársaságok világszerte
Az idei év nehézségei sok légitársaság számára jelentettek komoly kihívást.…
Tovább olvasom >A csodálatos mandarin – A nap videója
Yoshihiro Okada „műveit” már ismerik olvasóink: néhány vágást ejt mandarinok héján,…
Tovább olvasom >Mit meg nem tesznek a frissességért! – A nap képe
A skandináv országokban kultusza van a friss élelmiszereknek – íme…
Tovább olvasom >