Rosszul járnak a tejtermelők
Januárban kapják meg a tejtermelők a tavalyi kvótatámogatásokat, amelyet a magyar költségvetés finanszíroz és literenként 6 forintot tesz ki, ami csaknem harmadával kevesebb, mint a 2009-ben adott 8,3 forint. Így 3-4 milliárddal kevesebb pénz jut a válságban lévő tejágazatba, mint bő egy évvel korábban.
Várhatóan januárban kapják meg a tejtermelők a tavalyi kvótatámogatásokat, amelyeket az uniós terület alapú támogatásokhoz kapcsolódó nemzeti kiegészítésből finanszíroz a Vidékfejlesztési Minisztérium – közli a Tej Terméktanács. A tárca rendelete szerint a jogosultak legfeljebb 6 forintos támogatást vehetnek igénybe történelmi bázisjogosultságonként.
Az agromonitor.hu szerint a tejtermelés 6 forintos tavalyi kvótatámogatása 2,3 forinttal kevesebb az egy évvel korábbi, 8,30 forintos kilogrammonkénti összegnél. Szakértők szerint a csökkenés oka, hogy a termeléstől elválasztott támogatások 2010-től fokozatosan beolvadnak a SAPS-ba. E változtatás a tejtermelőknek bevételkiesést, a termőföldet használóknak néhány százalékos támogatás növekedést jelent.
Vagyis az egyébként is nehéz helyzetben lévő állattenyésztésből újabb milliárdokat – nagyjából 3-4 milliárdról van szó – csoportosít át a támogatási rendszer az általában egyébként is nyereséges növénytermesztésbe. Ez az egyénként uniós szabályok miatt kialakult helyzet elkerülhető lett volna, ha Magyarország változtat a támogatási rendszerén, ezt azonban megakadályozta az Alkotmánybíróság, mely másfél évig halogatott döntésével nem engedte bevezetni időben azt. Az úgynevezett SPS-támogatási rend ellen – ezt alkalmazza az összes fejlett EU-tagország – az akkori ellenzék – mostani kormánypárt – ágált, s a köztársasági elnök segítségével akadályozta meg bevezetését.
Most az a nagy kérdés, hogy a három éve válságban lévő magyar tehenészeteket miként lehet kisegíteni. Magyarország rég nem használja ki lehetőségeit: 2 milliárd liter tejet termelhetnénk az unió engedélyével és támogatásával, de csak 1,3-1,5 milliárdot tudunk. Teheneink száma néhány év alatt több tízezerrel csökkent, miközben a tej és tejtermékek importaránya 20-50 százalékra nőtt. Vagyis ennyi a külföldi termék a boltokban. A magyar legelők kihasználatlanok, a tehenészetek kiürülnek, munkahelyek ezrei szűnnek meg a tejtermelés visszaesése miatt – írja a szabadfold.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >