Romlottak a szállodai mutatók a Forma-1 Magyar Nagydíj alatt
Az idei Forma-1 Magyar Nagydíj idején minden szállodai mutató – szobafoglaltság, átlagár, az egy kiadható szobára jutó bevétel (revpar) – egyaránt romlott – derül ki a Magyar Szállodák- és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) által csütörtökön az MTI-hez eljuttatott összefoglalóból.
A közlemény szerint a verseny idején a gyengébb kereslet következtében 1,7 százalékponttal alacsonyabb volt a szobafoglaltság a fővárosi szállodákban, emiatt az elért átlag szobaár is gyengébb lett az idén, a revpar így 11,9 százalékkal maradt el a tavalyitól.
A szervezet azt vizsgálta, hogyan alakult a szállodák teljesítménye tavaly és az idén a Forma-1 Magyar Nagydíj hatására Budapesten, illetve mi a különbség a szállodák teljesítményében, ha ennek a három napnak a szállodai mutatószámait hasonlítják a teljes július hónap átlagához.
Az összehasonlításból az látszik, hogy 2010-ben a verseny alatt a szobafoglaltság 21,6 százalékponttal, az átlagár 58,2 százalékkal, a revpar mutató 132,7 százalékkal haladta meg a havi átlagot. 2011-ben a kérdéses három nap alatt a szobafoglaltság 15,9 százalékponttal, az átlagár 68,3 százalékkal, a revpar mutató pedig 104,2 százalékkal volt több, mint a júliusi átlag.
A közlemény szerint az adatokból az is látszik, hogy 2011 júliusában a szobafoglaltság 4 százalékponttal javult az egy évvel korábbihoz képest, s bár az átlagár 5,7 százalékkal gyengébb volt, a revpar mutató 0,4 százalékkal – ugyan minimális mértékben, de – javult. Így a szállodák számára üzletileg a hónap jobban sikerült, mint egy éve. Ezzel szemben a Forma-1 verseny idején minden mutató – szobafoglaltság, átlagár, revpar – egyaránt romlott.
A szövetség szerint a 2011. évi gyengébb teljesítményben nagy szerepe volt annak, hogy míg a 2010. évi Forma-1 verseny napjain a forint euróhoz viszonyított árfolyama 284,3 forint, addig ebben az évben 270,2 forint volt. Ez 5 százalékkal erősebb, mint egy éve, azaz az erősebb árfolyam a forint átlagárakat és revpar mutatót csaknem ilyen mértékben csökkentette.
Az elemzés 11.140 budapesti szállodai szoba teljesítményén alapul, 2010-ben július 30. és augusztus 1., 2011-ben július 29-31. közötti 3-3 nap adatait vette figyelembe – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
A magyarországi vallásturizmus az európai élvonalba tartozik
Az Európai Unió országait megnézve kijelenthetjük, hogy a magyarországi vallásturizmus,…
Tovább olvasom >Megújul a Tiszafüredi Szabadvízi Strand és környezete
Megújul 300 millió forintból a Tiszafüredi Szabadvízi Strand és környezete,…
Tovább olvasom >Közülük választják ki az idei Év Bortermelőjét
Lezárult Az Év Bortermelője Magyarországon díj 2024-es jelölési szakasza. 850…
Tovább olvasom >