Romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban
Érezhetően, a vártál nagyobb mértékben romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az Európai Unióban is márciusban.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által kedden kiadott jelentés szerint márciusban 112,6 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke az előző havi 114,2 pontról. Elemzők enyhébb visszaesésre, 113,4 pontra számítottak.
Az Európai Unióban 1,9 ponttal 112,5 pontra süllyedt márciusban a gazdasági hangulatindex. A legnagyobb nem euróövezeti tagállamban, Nagy-Britanniában 4,2 ponttal 105,3 pontra Lengyelországban pedig 2,0 ponttal, 110,0 pontra esett vissza az index.
Úgy az euróövezetben, mint az Európai Unióban már a harmadik egymást követő hónapban romlott a gazdasági hangulat, de az indexek így is meglehetősen magas szinten állnak, erős optimizmust tükrözve.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a márciusi visszaesés mögött az áll, hogy a feldolgozóipar, a szolgáltatások és a kiskereskedelem szereplőinek derűlátása érzékelhetően csökkent, míg az építőiparé erősödött, a fogyasztóké pedig stagnált.
A nagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok közül Németországban 2,5 ponttal, 112,0 pontra, Olaszországban pedig 1,8 ponttal 109,8 pontra, Spanyolországban 1,2 ponttal, 109,0 pontra, Hollandiában 0,5 ponttal 112,8 pontra, Franciaországban pedig 0,4 ponttal, 109,5 pontra esett a gazdasági hangulatindex értéke.
A magyarországi ESI értéke 120,6 pontra esett márciusban az előző havi 121,9 pontról. Az alindexek közül a feldolgozóipari 14,0 pontról 12,3 pontra, a szolgáltatásoké 16,0 pontról 10,9 pontra, a kereskedelmi pedig 13,5 pontról 10,6 pontra, az építőipari pedig 22,9 pontról 20,7 pontra csökkent, míg a fogyasztói bizalmi mutató mínusz 7,5 pontról mínusz 5,8 pontra emelkedett.
Az EcFin egy másik felmérése szerint az euróövezetben az üzleti hangulatindex 0,14 ponttal, 1,34 pontra mérséklődött. Érezhetően csökkent a vállalkozók megítélése a múltbeli termelést, a rendelésállományt, a raktárkészletek alakulását és a termelés jövőbeni kilátásait illetően, míg az export esetében enyhén romlott a vélemény. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >