Romlott augusztusban a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban
Az előzetesnél nagyobb mértékben csökkent az Európai Bizottság euróövezeti gazdasági hangulatindexének augusztusi végleges értéke az előző havi csúcsról. Az uniós hangulatindex is csökkent, a magyarországi pedig emelkedett augusztusban.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2020/01/euro-nagy.jpg)
Romlott a gazdasági hangulat Európában
Az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG EcFin (Directorate-General Economic and Financial Affairs) hétfői jelentése szerint augusztusban 1,5 ponttal 117,5 pontra csökkent a júliusi 119,0 pontos rekordról a gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) az euróövezetben. Az index egy hete publikált előzetes értéke 117,9 pont volt.
Az augusztusi volt az ESI első csökkenése az idén a januári 0,9 pontos havi csökkenés óta. Azóta a mutató folyamatosan javult és júliusban rekordot ért el.
Az Európai Unióban szintén 1,5 ponttal csökkent augusztusban az ESI 116,5 pontra. Az augusztusi csökkenéshez a feldolgozóipari, a szolgáltatóipari, és a fogyasztói hangulat romlása is hozzájárult. Javult viszont a hangulat az építőiparban és alig változott a kiskereskedelemben.
A feldolgozóipari hangulatindex 0,6 ponttal csökkent augusztusban az EU-ban. A szolgáltatóiparban 2,1 ponttal csökkent a mutató, a fogyasztói hangulatindex pedig 0,7 százalékkal. A fogyasztói hangulatindex elsősorban a költekezési hajlandóság romlása miatt csökkent, míg a jövedelmi várakozások gyakorlatilag nem változtak. A kiskereskedelemben csak csekély mértékben, 0,1 ponttal csökkent a hangulatindex. Az építőiparban viszont folytatódott a hangulat javulása, augusztusban 1,2 ponttal emelkedett az index.
A foglalkoztatás alakulásával szembeni várakozásokat tükröző index, az EEI (Employment Expectations Indicator) 1,0 ponttal nőtt augusztusban az EU-ban és 1,2 ponttal az euróövezetben. A foglalkoztatási kilátások az építőiparban javultak leginkább, valamint a kiskereskedelemben és a szolgáltatóipari szektorban. A feldolgozóiparban alig változtak a foglalkoztatási kilátások, az index csak kevéssel marad el a 2017 decemberi csúcstól.
A legnagyobb uniós nemzetgazdaságok közül nagyot csökkent az ESI augusztusban Franciaországban, 4,5 ponttal, Hollandiában 3,0 ponttal, Olaszországban 1,9 ponttal, Lengyelországban 1,7 ponttal, Spanyolországban pedig 1,2 ponttal. A legnagyobb uniós nemzetgazdaságban, Németországban 0,3 ponttal csökkent az ESI.
A magyar ESI a júliusi 108,6 pontól 110,7 pontra nőtt, a foglalkoztatási várakozások mutatója pedig 109,2 pontról 112,9 pontra ment fel augusztusban.
A magyar ESI legmagasabb értéke 120,4 pont volt, 2018 júliusában, az EEI legmagasabb értéke pedig 119,2 pont, 2018 januárjában. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Az ESG fenntarthatóság egyre fontosabb a hazai kkv-k számára
A fenntarthatóság és a vállalatirányítási szempontok (ESG: Environmental, Social, Governance)…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >