Megérezték a Malév-csődöt és az EU-elnökség elmúltát a hazai szállodák

Szerző: trademagazin Dátum: 2012. 05. 23. 11:12

A gyenge márciusi teljesítmény következtében romlott a magyarországi szállodák teljesítménye az első negyedévben. Ausztria, Csehország, Lengyelország és Szlovákia szállodáival összevetve, Magyarországon csökkent a legnagyobb mértékben a szállodák teljesítményét legjobban érzékeltető mutató, az egy kiadható szobára jutó nettó bevétel (revpar) az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) a turisztikai piackutatással foglalkozó STR Global társaság legfrissebb felmérése alapján készített elemzése szerint az öt közép-kelet-európai ország között január-márciusban a legjobb eredményt változatlanul Ausztria szállodái mutatták 55,6 százalékos szobafoglaltsággal, 90,2 euró nettó átlag szobaárral, 50,3 euró nettó revparral.
A második helyen a csehországi szállodák szerepeltek 49,4 százalékos kihasználtsággal, 64,6 euró nettó átlag szobaárral, 31,9 euró nettó revparral.

Az idén az első negyedévében a magyarországi szállodák átlagos 44 százalékos szobafoglaltság szempontjából a 4., az 55,1 eurós nettó átlag szobaárban az 5., a 24,3 eurós nettó revpar szempontjából pedig az 5. helyen voltak a vizsgált 5 ország között.

Az STR riportban szereplő 31 város között Budapest szállodái szobafoglaltságban a 30., nettó átlag szobaárban és nettó revparban a 29. helyen végeztek az első negyedévében.

Az elemzés szerint az idén az első negyedévben a hazai szállodák iránti kereslet dinamikusan emelkedett, ami elsősorban a külföldről mutatkozó erősebb érdeklődésnek tudható be.
A kereslet élénkülés, és a beutazó forgalom, a szállodák árbevétele szempontjából kedvezően gyenge forint árfolyam ellenére a szállodák szobafoglaltsága, bruttó átlagára és revpar mutatója egyaránt csak kis mértékben javult. Ennek oka, hogy a szállodai kapacitás is jelentősen bővült, azaz a szállodai piacon változatlan az erős verseny, és tovább folytatódik a káros árverseny.

Márciusban az országos adatokat rontotta a budapesti szállodáknak a bázishoz képest romló bruttó átlagára és revpar mutatója. Ez a szövetség szerint összefüggésbe hozható azzal, hogy a tavalyi első negyedévhez képest – amikor Magyarország adta az EU elnökséget – kevesebb magas szintű rendezvény volt a fővárosban. Emellett a Malév csődje az alacsonyabb fizetőképességű vendégek számának emelkedését okozta.

Az idén az első negyedévben országos szinten a szállodák bruttó szoba árbevétele mintegy 22,2 milliárd forint volt, ami 10,3 százalékkal magasabb a 2011 első negyedévi 20,2 milliárd forintnál, és 1,7 százalékkal több a 2008. évi 21,9 milliárd forintnál, azaz csaknem a 4 évvel korábbi szintet érte el.

Budapesten az idei első negyedévben a szállodák bruttó szoba árbevétele 11,1 milliárd forint volt. Ez 12,5 százalékkal meghaladta a 2011. évi 9,9 milliárd forintot, illetve 2,5 százalékkal a 2007. évi 10,9 milliárd forintot, azaz alig volt több az 5 évvel korábban elértnél.

A szállodák iránti belföldi kereslet szerény mértékben, de nőtt annak ellenére, hogy az üdülési csekket felváltó Széchenyi Pihenő Kártya (SZÉP-kártya) forgalma a szállodákban idén az első negyedévben alacsony volt. A szállodák belföldi szállásdíj bevételéből a SZÉP-kártya és üdülési csekk együttes forgalma 17,5 százalék volt. (turizmusonline.hu)

Kapcsolódó cikkeink