Romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban szeptemberben
A vártnál nagyobb mértékben, közel ötéves mélypontra romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben szeptemberben a brüsszeli bizottság felmérésének tanúsága szerint.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által pénteken kiadott jelentés szerint az euróövezetben szeptemberben 1,4 ponttal, 101,7 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.
Elemzők jóval kisebb visszaesésre, 103,0 pontos értékre számítottak az augusztusi 103,1 pont után.
A szeptemberinél rosszabb értéket legutóbb 2015 februárjában mértek.
Az elmúlt egy évben május kivételével minden hónapban romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.
Az Európai Unióban 1,4 ponttal kereken 100 pontra – a hosszú távú átlag értékére – süllyedt az idei év kilencedik hónapjában a gazdasági hangulatindex.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a gazdasági hangulatot leginkább az rontotta, hogy felerősödött az ipari szereplők borúlátása, mivel az exportvezérelt vállalatokat keményen sújtják a globális kereskedelmi feszültségek. A szolgáltatási ágazatban viszont javult a hangulat, ami enyhítheti azokat a félelmeket, hogy a feldolgozóipar gyengesége átterjed az euróövezet legnagyobb gazdasági szektorára.
A 19 tagú euróövezetben az ipari bizalmi index 3 ponttal, mínusz 8,8 pontra, több mint hatéves mélypontra süllyedt, távolodik a hosszú távú átlagot jelentő mínusz 5,5 ponttól. Elemzők mínusz 6,0 pontot vártak. A csökkenés alapvetően arra vezethető vissza, hogy meredeken, mínusz 11,2 pontról mínusz 15,6 pontra – 2012 októbere óta a legalacsonyabb szintre – zuhant a bizalom a legnagyobb euróövezeti gazdaság Németország iparában.
Németországban 2013 júniusa óta először a 100 pontos hosszú távú átlag alá – 100,6 pontról 99,4 pontra – esett a gazdasági hangulatindex értéke a harmadik negyedévet záró hónapban.
Az euróövezetben a szolgáltatások bizalmi indexe három hónap után először enyhén emelkedett, 0,3 ponttal 9,5 pontra. Elemzők 9,3 pontra számítottak. A fogyasztási bizalmi index értéke 0,6 ponttal, mínusz 6,5 pontra javult, míg az építőipari 0,1 ponttal 3,8 pontra, a kiskereskedelmi pedig 0,5 ponttal pedig 0,1 pontra süllyedt.
A magyarországi ESI értéke 107,2 pontra mérséklődött az augusztusi 111,8 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 4,6 pontról 0,2 pontra, az ipari 4,5 pontról mínusz 1,4 pontra, a kiskereskedelmi pedig 3,1 pontról mínusz 1,5 pontra esett, míg az építőipari 16,9 pontról 18,1 pontra emelkedett. A fogyasztói bizalmi mutató mínusz 2,1 pontról 0,2 pontra javult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >