Romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban júniusban
A vártnál nagyobb mértékben, közel hároméves mélypontra romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben júniusban, különösen jelentős volt a csökkenés a legnagyobb gazdaságok, így Németország és Olaszország esetében.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által csütörtökön kiadott jelentés szerint az euróövezetben januárban 1,9 ponttal, 103,3 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.
Elemzők kisebb visszaesésre, 104,6 pontos értékre számítottak a májusi 105,2 pont után.
A júniusi értéknél rosszabb eredményt legutóbb 2016 augusztusában mértek.
Május kivételével az idei év minden hónapjában romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.
Az Európai Unióban 1,5 ponttal 102,3 pontra süllyedt az idei év hatodik hónapjában a gazdasági hangulatindex. Az euróövezetinél kisebb romlás azzal magyarázható, hogy a legnagyobb nem euróövezeti tagállamban, Nagy-Britanniában 0,6 ponttal 95,1 pontra, Lengyelországban pedig 1,9 ponttal, 103,0 pontra javult az index.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a májusi visszaesés mögött az áll, hogy a feldolgozóipar, a kiskereskedelem és a szolgáltatások szereplőinek, valamint a fogyasztóknak derűlátása érzékelhetően csökkent, míg az építőipar bizalma kissé erősödött.
A nagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok közül Németországban 2,9 ponttal, 102,6 pontra, Olaszországban 1,5 ponttal 100,2 pontra, Hollandiában pedig 1,5 ponttal 102,8 pontra, Franciaországban 1,0 ponttal, 103,9 pontra, Spanyolországban pedig 0,6 ponttal, 104,8 pontra esett a gazdasági hangulatindex értéke.
A magyarországi ESI értéke 3,4 ponttal, 111,2 pontra mérséklődött júniusban az előző havi 114,6 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 9,6 pontról 2,5 pontra, a feldolgozóipari 7,3 pontról 3,7 pontra, az építőipari 21,1 pontról 20,6 pontra, a kiskereskedelmi pedig 9,1 pontról 8,4 pontra esett. A fogyasztói bizalmi mutató viszont mínusz 5,0 pontról mínusz 3,5 pontra javult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI elemzés: Távolabb vagyunk az eurózóna tagságtól, mint 10 éve
Magyarország az Európai Unióba való belépésével kötelezettséget vállalt az euró…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >AM: a méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet lehet importálni, beporzást…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >