Romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban júniusban
A vártnál nagyobb mértékben, közel hároméves mélypontra romlott a gazdasági hangulat az euróövezetben júniusban, különösen jelentős volt a csökkenés a legnagyobb gazdaságok, így Németország és Olaszország esetében.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által csütörtökön kiadott jelentés szerint az euróövezetben januárban 1,9 ponttal, 103,3 pontra esett a fogyasztóknak a gazdaságba vetett bizalmát tükröző gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) értéke.
Elemzők kisebb visszaesésre, 104,6 pontos értékre számítottak a májusi 105,2 pont után.
A júniusi értéknél rosszabb eredményt legutóbb 2016 augusztusában mértek.
Május kivételével az idei év minden hónapjában romlott a gazdasági hangulat, újabb erős figyelmeztető jelzést küldve az alacsony növekedési ütemmel és nyomott inflációval küzdő euróövezet gazdaságának állapotáról.
Az Európai Unióban 1,5 ponttal 102,3 pontra süllyedt az idei év hatodik hónapjában a gazdasági hangulatindex. Az euróövezetinél kisebb romlás azzal magyarázható, hogy a legnagyobb nem euróövezeti tagállamban, Nagy-Britanniában 0,6 ponttal 95,1 pontra, Lengyelországban pedig 1,9 ponttal, 103,0 pontra javult az index.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
Az euróövezetben a májusi visszaesés mögött az áll, hogy a feldolgozóipar, a kiskereskedelem és a szolgáltatások szereplőinek, valamint a fogyasztóknak derűlátása érzékelhetően csökkent, míg az építőipar bizalma kissé erősödött.
A nagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok közül Németországban 2,9 ponttal, 102,6 pontra, Olaszországban 1,5 ponttal 100,2 pontra, Hollandiában pedig 1,5 ponttal 102,8 pontra, Franciaországban 1,0 ponttal, 103,9 pontra, Spanyolországban pedig 0,6 ponttal, 104,8 pontra esett a gazdasági hangulatindex értéke.
A magyarországi ESI értéke 3,4 ponttal, 111,2 pontra mérséklődött júniusban az előző havi 114,6 pontról. Az alindexek közül a szolgáltatásoké 9,6 pontról 2,5 pontra, a feldolgozóipari 7,3 pontról 3,7 pontra, az építőipari 21,1 pontról 20,6 pontra, a kiskereskedelmi pedig 9,1 pontról 8,4 pontra esett. A fogyasztói bizalmi mutató viszont mínusz 5,0 pontról mínusz 3,5 pontra javult. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi…
Tovább olvasom >Sentix: jelentősen javult az euróövezet májusi befektetői bizalmi indexe
Az elemzők által vártnál jelentősebben javult, tavaly június óta a…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >A vártnál magasabb lett az április infláció
Áprilisban 4,2 százalékos volt az éves infláció, havi szinten pedig…
Tovább olvasom >