Romániában a mezőgazdaságra is kiterjesztik a kedvezményes áfát
Romániában az élelmiszeripar után a mezőgazdaságra is kiterjesztik a kedvezményes kulcsot – írja a Magyar Nemzet Online.
Az élelmiszeripar után az agrárágazatra is kiterjesztik a tavaly megkezdett áfacsökkentést Romániában, ahol augusztustól 11 százalékkal enyhítik a mezőgazdasági szolgáltatások és nyersanyagok általános forgalmi adóját.
Folytatja elődje adóenyhítési politikáját a tavaly novemberben hivatalba lépett, Dacian Ciolos vezette bukaresti technokrata kormány. A kabinet határozata értelmében az agrárium termelékenységének és versenyképességének növeléséért augusztustól kedvezményes áfát vezetnek be a mezőgazdasági szolgáltatások és nyersanyagok esetében. A sürgősségi kormányrendelet szerint 20 százalékról kilencre csökken a mezőgazdasági munkálatok (szántás, vetés, trágyázás, aratás, bálázás), illetve minden olyan nyersanyag (vetőmag, műtrágya, rovarirtó) áfája, amelyet a mezőgazdasági ágazat használ. A korábban az Európai Bizottság mezőgazdasági biztosi tisztségét betöltő román miniszterelnök közölte, abban bízik, hogy az intézkedés nyomán javul a mezőgazdasági szolgáltatások minősége az országban, a gazdák pedig kedvezőbb áron jutnak majd vetőmaghoz, műtrágyához a beszállítóktól és a szolgáltatóktól.
Jó hír egyébként az ágazatban tevékenykedők számára az is, hogy a bukaresti parlament által elfogadott törvénymódosítás értelmében ezentúl könnyebben tudnak mezőgazdasági szövetkezetekbe tömörülni, valamint részt venni a feldolgozásban és a piaci értékesítésben a romániai gazdák. Az első öt évben például nem kell nyereségadót fizetniük azoknak a szövetkezeteknek, amelyek mezőgazdasági termékek feldolgozásával foglalkoznak, és amelyek évi forgalma nem haladja meg a kétmillió eurót.
Románia 2013-ban vágott neki az áfalefaragásnak, amikor a 24 százalékos forgalmi adót kilenc százalékra szállították le a kenyér és a péktermékek esetében. A lépés nyomán mintegy 20 százalékkal csökkent az adócsalás mértéke a sütőiparban, ugyanakkor 19 százalékkal nőtt az értékesített liszt és kenyér mennyisége. Ezen felbuzdulva az akkori szociáldemokrata kormány tavaly júniustól kiterjesztette a kenyér esetében alkalmazott kilencszázalékos kedvezményes áfát valamennyi élelmiszerre, továbbá a közétkeztetésre és az alkoholmentes italokra. Ennek sem maradt el a hatása: a tavalyi első tizenegy hónapban 8,2 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakához képest. Idén januártól ugyanakkor az összes többi termékre és szolgáltatásra alkalmazott áfakulcsot is leszállították 24-ről 20 százalékra, ezért az előrejelzések szerint idén is a belföldi fogyasztás lesz a gazdasági növekedés legfőbb hajtóereje. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság folyamatosan neheztel Bukarestre adóenyhítő politikája miatt, sőt nemrég a kilátásba helyezett csökkentések elhalasztására szólították fel a kormányt. Ennek ellenére a szakértői kabinet nem mondott le arról, hogy 2017 januárjától további egy százalékponttal faragjon az áfakulcsból. (MNO.hu, Rostás Szabolcs, Kolozsvár)
Kapcsolódó cikkeink
Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >További cikkeink
Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >Moore Hungary: Csaknem két hét maradt még a döntésre a csoportos társasági adózás választásáról
November 20-ig nyújthatnak be kérelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál…
Tovább olvasom >Az ESG előnyei lassan körvonalazódnak
Növekszik a januárban hatályba lépett új ESG szabályozás után érdeklődők…
Tovább olvasom >