Rizs segíti, tészta nehezíti az alvást!

Szerző: trademagazin Dátum: 2014. 12. 04. 10:38

Japán tudósok szerint a rizsfogyasztás könnyen mély álomba szenderíthet, míg a különböző tésztaételek inkább csak megnehezítik az elalvást – idézi a Plos One tudományos szaklapot a mipszi.hu.

Rizs segiti, teszta neheziti az alvast! 1

A kutatók „rájöttek” arra is, hogy a péksütemények (fehérkenyér, palacsinta, pizza) semmilyen hatással nincsenek az alvásminőségre. Ezzel szemben a mostani kutatási eredmények szerint az olyan magas glikémiás indexű ételek, mint például a rizs fogyasztása összefüggésbe hozható a jó alvásminőséggel. Az ilyen ételek ugyanis gyorsabban és hosszabb időre emelik meg a vércukorszintet, mint az alacsonyabb indexűek. A magas glikémiás indexű ételekből álló étrend a triptofán miatt lehet jó hatással az alvásminőségre, ez az aminosav ugyanis nyugtató hatásáról és a melatonin nevű alváshormonnal való kapcsolatáról ismert.

Az agyunkban a triptofánból először szerotonin majd melatonin lesz, ami elősegíti a gyors elalvást és a mély álmot.

A PLoS ONE című tudományos szaklapban megjelent tanulmányban ismertetett felmérések szerint a japánok nagyjából tízszer több rizst fogyasztanak, mint az európaiak és az észak-amerikaiak, sőt, a napi kalória-bevitelük 28 százalékát a rizs fedezi.

A mostani kutatás során a tudósok 1848 gyári munkás (1164 férfi és 684 nő) egészségügyi adatát vizsgálták meg. A résztvevők egy kérdőívet is kitöltöttek két alkalommal, egyéves különbséggel, amiben az egészségi állapotukkal és egyéb életmódbeli szokásaikkal (étrend, dohányzás, testmozgás) kapcsolatos kérdések szerepeltek.

Az alvásminőség felméréshez a tudósok a Pittsburgh Alvásminőség Skála japán verzióját alkalmazták, amiben az alábbi tényezők kerültek górcső alá: a lámpaoltás után az elalváshoz szükséges idő, alvásmennyiség, zavaró tényezők, gyógyszerszedés, napi teljesítmény.

Az adatok szerint a több rizst fogyasztók sokkal jobb helyezést értek el az alvási skálán, vagyis sokkal jobban aludtak. A tésztaételek fogyasztása ugyanakkor rosszabb alvásminőséggel, vagyis gyakori felébredésekkel, napközbeni álmossággal és nehezebb elalvással járt együtt. A kenyérfélék fogyasztása semmilyen hatással nem volt az alvásminőségre.

v

Kapcsolódó cikkeink