Magazin: Nyugtalan „nyuggerek”, avagy az 50 az új 40?
Amikor a jövő évi forgalom tervezésénél ki kell találni, hogy honnan is fog származni az a növekedés, amit szeretnénk vagy muszáj elérni, a trade marketingesek, a salesesek gyakran nehéz helyzetben vannak. A forgalom növelésénél melyik cég gondol az „érett” korosztályra, az ötven év felettiek megszólítására?
Az év utolsó, 2017. november 9-én a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában megtartott trade marketing klubülésén ezért megkértünk piackutatót, nemzetközi rálátással rendelkező marketing szakembert és egy nagynevű márkagyártót, hogy mutassák be marketing- és értékesítési szempontból, milyen lehetőségek rejlenek az 50+ korosztályban, külföldről milyen példákat tudunk ellesni, és itthon eddig milyen jó gyakorlatokból lehet tanulni.
Akik régebb óta fiatalok…
Csillag-Vella Rita, a GfK ügyfélkapcsolati igazgatója szerint „nyuggerek” márpedig nincsenek – csak fiatalok vagy régebb óta fiatalok. Magyarország korfáját tekintve jól látszik, hogy a társadalom elöregszik, és folyamatosan fogyóban van, a népesség tovább csökken, és 2030-ra várhatóan 9 millió főre apad. A legutóbbi népszámlálás adatai szerint a 65 éven felüliek száma 1,8 millió fő, és ez a társadalom szerkezetében a teljes népesség 16,7%-át jelenti. Részarányuk az elkövetkező 40 évben duplázódni fog. Célcsoportunk, az „ezüst generáció” fogyasztási szokásait tekintve nem elhanyagolható. Az FMCG-kategóriákban a költéseik egyre növekednek, és megelőzik a fiatalokat. A vizsgált adatokból jól látszik az is, hogy az egy főre jutó éves kiadás a kor előrehaladtával nő. Élelmiszer-vásárlásaik során felértékelődik az egészséges étrend szerepe – feltehetően egészségügyi okokból is –, és szívesen főznek. Vásárlásaikra jellemző, hogy többször kisebb kosarakat költenek, és a tradicionális kereskedelmi csatornák és diszkontok népszerűbbek esetükben. A márkapreferenciákat tekintve látszik, hogy az idősebbek inkább a B márkák felé mozdultak el. Az idősebb generáció tagjaira jellemző a javuló életminőség, még nem feltétlenül nyugdíjasok, sokuk tele van életerővel, van jövedelmük vagy megtakarításuk, amelyből tudnak költeni arra, amire igazán szeretnének.
Örökifjú ötvenesek
Dr. Jenes Barbara, az Ogilvy & Mather / Geometry stratégája előadásában arról beszélt, hogyan tudnak segítséget nyújtani a márkák számára abban, hogy a TV-reklámok a célcsoport számára hatékonyan útnak induljanak.
A TGI adatokat tekintve is jól megfigyelhető, hogy a szegmens igen tág és polarizált. Az 50+ korosztály 55%-a nő és 45% férfi, többségük középiskolai végzettséggel rendelkezik, és 52% már nyugdíjas, de közülük még sok az aktív munkavállaló. 64%-uk házas, és háztartásaik egy-, illetve kétfősek. Közülük minden második ember használja az internetet, ebből 15% naponta több alkalommal, és 29% már rendelkezik okostelefonnal. A vásárlásaikat tekintve elmondható, hogy igyekeznek racionálisan gondolkozni és optimálisan költeni. Jellemzően szeretnek készpénzzel fizetni, de jól látható egy finom nyitás az újdonságok felé. Nyugodt életvitelt szeretnének biztosítani maguknak.
A szakember arról is beszélt, hogy a szeniormarketingben fontos szerepet kap a célzott megszólítás. Példákon keresztül mutatta be a hatékony kommunikáció eszközeit. – Az új trendek szerint még sokat várnak az élettől, és vannak terveik. Változik a célcsoport, és a márkáknak is változniuk kell – hangsúlyozta dr. Jenes Barbara.
Dinamizálódó korosztályok
S. Takács Zsuzsanna, a Strategic Scope kommunikációs ügynökség ügyvezetője prezentációjában arra mutatott példákat, hogy külföldön hogyan szólítják meg a TV-reklámokon keresztül a korosztályt.
– Nagyon megváltoztak a korosztályok, másképpen néznek magukra, sokkal dinamikusabbak, modernebbek. Nem meglepő, hogy az életkor is relatív – hangsúlyozta a szakember.
Iglódi-Csató Judit, a GSK kommunikációs és kormányzati kapcsolatok vezetője hozzászólásában megerősítette, hogy úgy látják, a korosztály jelentős megtakarításokkal rendelkezik, és ezeket igyekeznek maximalizálni a lehető legteljesebb élet érdekében. Emellett szintén alátámasztotta az is, hogy az 50+ korosztály nagyon polarizált, és megszólításuk nem jelent egyszerű feladatot.
Forgó Szabolcs, az Alma Patikák üzletfejlesztési igazgatója elmondta, hogy hozzájuk gyártói oldalról sok információ érkezik, és ezt igyekeznek lefordítani a fogyasztók nyelvére. Az elmúlt 6-7 évben csökkent a vényköteles termékek aránya, míg a másik oldal (OTC és minden egyéb) tovább nő. A patikákban az értékesítést támogató eszközök mellett a gyógyszerészek folyamatos szakmai képzésén is dolgoznak. //
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható nem kell, de bio legyen?
Németországban jelentősen visszaesett a fenntartható termékek iránti kereslet, ami új…
Tovább olvasom >Rekordösszeget spórolnak a német fogyasztók a fenntartható élelmiszereken
Németországban rekordalacsony szintre esett vissza a fenntartható termékek vásárlási hajlandósága.…
Tovább olvasom >Az ezüst korosztálynak szóló saját márkát vezetett be a Penny Olaszországban
November 7-től jelenik meg a Penny Italia üzleteiben a diszkont…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >