Reptéri kitelepüléssel várja az érdeklődőket a Nemzetgazdasági Minisztérium
A légi utasok jogainak védelme, fogyasztói tudatosságuk erősítése érdekében a fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM)munkatársai november 27-én a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren adnak tájékoztatást az érdeklődő utasoknak a légiutas-jogokról és a járatkéséssel, vagy törléssel kapcsolatos jogérvényesítési lehetőségekről – jelentette be szerdai közleményében a minisztérium.
A november 27-i kitelepülésen a tárca munkatársai mind a hazai, mind a külföldi utasok kérdéseire, esetleges panaszaira válaszolnak annak érdekében, hogy a fogyasztók tisztában legyenek az uniós rendelet alapján őket megillető jogi lehetőségekkel.
A kitelepülés célja a fogyasztói tudatosság növelése a beszállások visszautasításával, a járatkéséssel, a járattörléssel, valamint a poggyászproblémákkal összefüggésben.
Az NGM közleménye felhívta a figyelmet arra, hogy a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszerben a légi utasok jogainak védelme érdekében a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok és a békéltető testületek mellett a Nemzetgazdasági Minisztériumon belül működő Európai Fogyasztói Központ (EFK) is fontos szerepet lát el, amelynek munkatársai kiemelt feladatot töltenek be a tárca kitelepülése során.
Az EFK egy uniós hálózat hazai tagjaként a más uniós tagállamban, Izlandon, Norvégiában vagy az Egyesült Királyságban honos vállalkozásokkal, légitársaságokkal szemben felmerült határon átnyúló fogyasztói panaszok esetén nyújt ingyenes, hatósági eljáráson kívül történő panaszkezelési segítséget, valamint tanácsadást. Eredményességét mutatja, hogy az EFK-hoz tavaly közel kétezer határon átnyúló panasz érkezett, és a szervezetnek köszönhetően több mint 62 millió forint összeghez jutottak hozzá a károsult fogyasztók. Az EFK segítségével tehát a fogyasztók elkerülhetnek egy hosszadalmas és költséges határon átnyúló bírósági-jogi eljárást.
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium a légiközlekedéssel összefüggésben tapasztalható problémák maradéktalan felszámolása és a magyar családok védelme érdekében határozottan fellép a jogsértést elkövető légitársaságokkal szemben. Ezért a nemzetgazdasági miniszter még a nyár végén rendkívüli fogyasztóvédelmi vizsgálatot rendelt el a légitársaságoknál, amely jelenleg is folyamatban van – emlékeztetett az NGM.
A Nemzetgazdasági Minisztérium, valamint a 2025. január 1-jével létrejövő Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság a jövőben is mindent megtesz az utazások zavartalanságáért és a fogyasztói jogok hatékony érvényesítéséért – szögezte le a közlemény.
Kapcsolódó cikkeink
Gerlaki Bence: a kormány minden korosztályban segíti a fogyasztói tudatosság fejlődését
A kormány minden korosztályban segíti a fogyasztói tudatosság fejlődését, de…
Tovább olvasom >MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >