Remekelt a beszerzésimenedzser-index

Szerző: trademagazin Dátum: 2015. 10. 01. 11:18

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 55,8 pont volt, 4,8 százalékponttal magasabb az augusztusinál, a megkérdezettek összességében kedvezőbben értékelték a gazdasági folyamatokat, mint egy hónappal korábban – jelentette csütörtökön a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

polc-

A kilencedik havi érték magasabb a hosszú távú szeptemberi átlagnál (51,8), és az elmúlt három év átlagánál (52,8) is.

A beszerzésimenedzser-index összetett mutatószám, 50 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50 pont alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A felmérés 100 feldolgozóipari vállalat beszerzésért felelős vezetői körében havi rendszerességgel végzett kérdőíves információgyűjtésen alapul.

A termelési mennyiség indexe, kéthavi szűkülés után, ismét nőtt szeptemberben, a mostani érték magasnak számít, az elmúlt 20 évben egyszer volt magasabb az index értéke ebben a hónapban – közölték.

A foglalkoztatottsági index értéke 50,0 pont alá került ebben a hónapban, de az elmúlt egy év értékei április és szeptember kivételével növekedésre utalnak.

Az új rendelések indexe tovább emelkedett, és a mostani a második legmagasabb szeptemberi érték 1995 óta. Az új rendelések állománya is magasabb lett, és felülmúlja az 1995 óta mért hosszú távú átlagot, valamint az elmúlt három év átlagát is.

A szállítási átfutási idő szeptemberben hosszabb lett augusztushoz képest és a növekedés üteme is némileg erősödött. Az index az elmúlt 6 évben szinte folyamatosan 50,0 pont alatt volt, utoljára 2013 márciusában és 2015 áprilisában volt 50,0 pont felett az érték.

A vásárolt készletek két hónap szűkülés után ismét bővültek szeptemberben, az idei érték viszont az elmúlt húsz év értékeihez viszonyítva átlagos.

A beszerzési mennyiség indexe növekedett augusztusi értékéhez képest, és egyúttal a mennyiség emelkedését is jelzi. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát, és a második legmagasabb szeptemberi adat. A beszerzett mennyiség két hónapig, július-augusztusban, csökkent.

A beszerzési áraknál szeptemberben csökkent az index értéke, ezzel négy hónap növekedés után második hónapja csökkennek az árak. A mostani ütem, 1995 óta vizsgálva, a legalacsonyabb szeptemberi.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke nőtt augusztushoz képest, és kéthavi szűkülés után először jelzi az import mennyiségének növekedését. A másik külpiaci mutató, az exportindex értéke szintén nőtt az előző hónaphoz képest, és 50,0 pont fölé került – közölte az MLBKT. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink