Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 07. 04. 11:44

A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása látványosan javult: az attitűd alindex 72 pontra emelkedett. A legnagyobb előrelépés a karbonsemlegességi célok ismeretében és a gazdasági haszon felismerésében történt.

Új rekordot ért el a vállalatvezetők fenntarthatósághoz való hozzáállását mérő attitűd alindex, amely a legfrissebb felmérés szerint 5 ponttal emelkedett, így 72 ponton áll – ez a K&H fenntarthatósági index indulása (2022) óta mért legmagasabb érték.

„A kedvező elmozdulás nem csupán szimbolikus: a vállalatok egyre tudatosabban követik a nemzetközi elvárásokat és fenntarthatósági célokat. A cégek egyre inkább értik a fenntarthatóság gazdasági jelentőségét, és elismerik, hogy a hosszú távú üzleti siker elképzelhetetlen környezeti és társadalmi felelősségvállalás nélkül”

– kommentálta a felmérést Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.

A legnagyobb pozitív elmozdulások: a fiatalok számára fontos a fenntarthatóság

A 2025 első félévi adatok alapján a vállalatvezetők körében markánsan nőtt a fenntarthatósági célokkal kapcsolatos tudatosság. Az uniós karbonkibocsátás-csökkentési célokat ma már tízből nyolc döntéshozó pontosan ismeri, ez az eddigi legmagasabb arány. Jelentősen nőtt azok száma is, akik úgy érzik, hogy saját cégükre is vonatkoznak a karbonsemlegességgel kapcsolatos elvárások: ez az arány fél év alatt több mint 10 százalékponttal emelkedett 39 százalékról 53-ra. A legnagyobb ugrást azonban a fiatal munkavállalóik kapcsán érzékelték a cégvezetők: négyötödük véleménye szerint a fiatalok ma már szívesebben mennek olyan helyre dolgozni, ahol figyelmet fordítanak a fenntarthatóságra. Az előző felmérésben a vállalatvezetők kevesebb, mint a fele vélekedett így.

Szinte minden válaszadó – 97 százalékuk – úgy látja, hogy a fenntarthatóság nemcsak erkölcsi vagy társadalmi kérdés, hanem kézzelfogható üzleti előnyt is jelent. Ezt a hozzáállást erősíti az is, hogy mára szinte általános elvárássá vált, hogy egy vállalat működése megfeleljen a fenntarthatósági alapelveknek: a vezetők 96 százaléka tartja ezt fontosnak. Ugyanilyen egyöntetűen gondolják azt is a válaszadók, hogy a fenntarthatóság a befektetők és a fogyasztóik számára is értéket képvisel.

A szemlélet már megvan – a tettek következnek

A fenntarthatósághoz való hozzáállás nemcsak tudatosabbá, hanem gazdaságilag is racionálisabbá vált: a cégvezetők döntő többsége már versenyelőnyt lát a környezeti és társadalmi szempontok beépítésében. Emellett egyre erősebben jelenik meg a vállalati felelősségvállalás gondolata is: a válaszadók szerint nem elég a szabályozói nyomás vagy a fogyasztói elvárás – a cégeknek belső indíttatásból is lépniük kell.

Több mint kétharmaduk úgy látja, hogy fenntartható működéshez először a szemléletnek kell gyökeresen átalakulnia a szervezeten belül. A pozitív attitűd tehát adott, de leginkább az ESG E betűje, azaz a környezeti fenntarthatóság gondolata vált elfogadottá, általánossá a cégek hozzáállásában, miközben a társadalmi felelősségvállalás alindex az április 14. és május 12. közti időszakban felvett kérdőívben a mélypontra esett.

„Rendkívül pozitív fejlemény, hogy a vállalatvezetők fejben már ott vannak a fenntarthatóság mellett. Egyre több döntéshozó érti és vallja: a jövő üzleti sikere nem képzelhető el a fenntarthatósági célok figyelembevétele nélkül. Az attitűd csúcsa azonban csak az első lépés – most az a kérdés, hogyan lehet ezt a szemléletet tényleges cselekvéssé és mérhető eredményekké fordítani”

– mondta Suba Levente, a K&H fenntarthatósági vezetője.

Kapcsolódó cikkeink