Rekordot döntött tavaly a kereskedelmi deficit Franciaországban
Franciaország történelmének legmagasabb kereskedelmi deficitjét érte el tavaly az energiaárak emelkedése, a gazdaság erős újraindulása miatti jelentős import és az ország dezindusztrializációja miatt.
A hiány 2021-ben a hatóságok szerint 84,7 milliárd euró volt, ami jóval meghaladja a korábbi, tíz évvel ezelőtti 75 milliárd eurós rekordot. A deficit romlását a vámhatóság közleménye elsősorban az import kiemelkedő növekedésével magyarázza, amely 18,8 százalék volt a 2020-ban regisztrált 13 százalékos csökkenés után, miközben az export 17 százalékkal nőtt tavaly a 2020-as 15,8 százalékos visszaesést követően.
A kormány azonban úgy véli, hogy nem minden negatív Franciaország külkereskedelmi kapcsolataiban. Franck Riester külkereskedelmi miniszter sajtótájékoztatóján úgy vélte, hogy „egyben érdemes a kereskedelmi teljesítményt nézni”, miután a szolgáltatások jól teljesítettek, és 36,2 milliárd eurós rekordtöbbletet értek el. A tárcavezető szerint a mérleg „romlása elsősorban az energiaszámlák 17,9 milliárdos megugrásának tudható be”. Ezenkívül az exportban erős ágazatok még a 2019-es szint alatt teljesítettek, mint például a repüléstechnika, amely a koronavírus-járvány okozta válság előtti szint 57 százalékára tért csak vissza – hívta fel a figyelmet a miniszter.
A deficitet növelte a gazdaság beindulása is: tavaly a francia gazdaság 7 százalékkal bővült, ami a kormány szerint kihatott a fogyasztási termékek, és a külföldön gyártott ipari eszközök importjára. Bruno Le Maire gazdasági miniszter a France Inter közrádióban az elmúlt három évtized ipari gyengülését okolta a romlásért.
„Ezt a területet öt éve elkezdtük javítani a köztársasági elnökkel, kedvezőbb pénzügyi környezetet teremtve, csökkentve a termelésre kivetett adókat, és az új ipari foglalkozásokhoz munkaerőt képezve”
– hívta fel a figyelmet a miniszter. Összességében a francia export tavaly 2 százalékkal a válságot megelőző szint alatt teljesített, és a növekedés kétharmada az árak emelkedésének volt köszönhető a vámhatóság szerint, amely arra is felhívta a figyelmet, hogy Franciaország legfőbb európai partnereinek teljesítménye 3-8 százalékkal meghaladta tavaly a járvány előtti szintet.
Az energiaárak emelkedése miatt a francia kormány azzal számol, hogy a kereskedelmi deficit 2022-ben a tavalyinál is magasabb lesz, elérheti a 100 milliárd eurót.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >Portfolio.hu: olyan bérrobbanás zajlik Magyarországon, amire alig van példa az EU-ban
Az Eurostat friss felmérése szerint az Európai Unión (EU) belül…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >