Rekordmértékben csökkent az euróövezeti és az uniós GDP
Az előző negyedévihez képest a valaha regisztrált legnagyobb mértékben esett vissza az euróövezet és az EU hazai összterméke az első negyedévben.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden azt közölte nem végleges adatként, hogy az első negyedévben szezonális kiigazítással 3,6 százalékkal csökkent az euróövezet 19 tagállamának hazai összterméke (GDP) az előző negyedévhez képest, az Európai Unió 27 tagállamában pedig 3,2 százalékkal.
A negyedéves csökkenés mértéke a legnagyobb az összehasonlítható alapon vezetett statisztikák 1995-ös kezdete óta.
Az előző negyedévben, 2019 negyedik negyedévében az euróövezeti és az uniós növekedés egyaránt 0,1 százalék volt negyedéves összevetésben.
Negyedéves bázison a legnagyobb mértékben a francia és az olasz GDP csökkent az első negyedévben, egyaránt 5,3 százalékkal. A szlovák és a spanyol GDP pedig 5,2 százalékkal. Negyedéves bázison a GDP csak Írországban (+1,2 százalék), valamint Bulgáriában és Romániában (+0,3 százalék), illetve Svédországban (+0,1 százalék) emelkedett.
A tavalyi első negyedévvel összevetve az idei első negyedévben szezonális kiigazítással 3,1 százalékkal csökkent a hazai össztermék az euróövezetben és 2,6 százalékkal az EU-ban. Az előző negyedévben, a tavalyi negyedikben 1,0 százalék volt az euróövezeti és 1,2 százalék az uniós GDP-növekedés éves bázison.
Az első negyedévi éves GDP-csökkenés az euróövezetben és az EU-ban is 2009 harmadik negyedéve óta a legnagyobbnak bizonyult. Akkor az euróövezetben 4,5 százalékkal, az EU-ban 4,4 százalékkal csökkent a GDP éves szinten.
A nagyobb nemzetgazdaságok sorában a legnagyobb mértékben az olasz, a francia és a spanyol GDP esett vissza éves bázison az első negyedévben, 5,4, 5 és 4,1 százalékkal.
Éves alapon a legjelentősebben Íroroszágban nőtt a GDP, 4,5 százalékkal. Romániában 2,7 százalékkal, Litvániában és Bulgáriában pedig egyaránt 2,4 százalékos bővülést jegyeztek fel.
Az Eurostat adatai szerint az idei első negyedévben a magyar GDP 0,4 százalékkal csökkent negyedéves és 2 százalékkal nőtt éves összehasonlításban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Befejeződött az RSZKF betegséggel fertőzött telepek felszámolása
A ragadós száj-és körömfájás (RSZKF) harmadik és negyedik kitörésével érintett…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 10 ezer tonna élelmiszert mentett meg az Élelmiszerbank 2024-ben
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2024-ben összesen 10 359 tonna lejáratközeli…
Tovább olvasom >Szétzilált piac, bizonytalan jövő – súlyos következményekkel járhat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >Kiderült, melyik a reklámpiac legerősebb hónapja
Továbbra is a november a legerősebb hónap a reklámpiacon –…
Tovább olvasom >