Rekordforró nyár: az elmúlt 123 év legmelegebb hónapjain vagyunk túl

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 09. 04. 11:02

Az idei nyár ismét történelmet írt, hiszen az elmúlt 123 év három legmelegebb hónapjából kettőt 2023 nyara hozott. Az évszak hőmérsékleti rekordja is megdőlt, mivel az átlagos nyári hőmérséklet közel 3 fokkal magasabb volt, mint az előző három évtized átlaga. Az augusztusi és júliusi hőmérsékletek szinte azonosak voltak, és a június is melegebb volt a megszokottnál, ami hosszú, intenzív hőhullámokkal tetőzött. A Hungaromet adatai szerint ez a nyár a legmelegebb nyári időszak volt, amit valaha mértek.

Zsinórban egy teljes éven át megdőltek a melegrekordok Magyarországon

A 2023-as nyár nemcsak az évszakos hőmérsékleti rekordot döntötte meg, de az eddigi leghosszabb és legintenzívebb hőhullámot is hozta. Az elmúlt három hónap középhőmérséklete 23,4 Celsius-fok volt, ami több mint fél fokkal haladja meg a tavalyi rekordot. Az 1991 és 2020 közötti nyarak átlaghőmérséklete pedig 2,6 fokkal volt alacsonyabb az ideinél, ami rámutat a hőmérséklet emelkedésének gyorsuló trendjére. Az öt legmelegebb nyár mindegyike 2000 után következett be, és ebből három az elmúlt hat évben – írja a g7.hu.

A nyári csúcsokkal együtt immár zsinórban egy teljes éven át megdőltek a melegrekordok Magyarországon. Tavaly ősszel, majd idén télen és tavasszal is új csúcsokat regisztráltak, ami azt mutatja, hogy az extrém időjárási viszonyok egyre gyakoribbak. Az elmúlt 12 hónap átlaghőmérséklete 13,5 fok volt, ami majdnem 3 fokkal magasabb az 1991-2020 közötti átlagoknál.

Az ősz is rendkívüli hőséggel kezdődik. Az augusztus végén elrendelt hőségriasztás szeptember 5-ig marad érvényben, és a napi átlaghőmérséklet továbbra is 25 fok fölött lesz. Az idei nyár során 28 napon volt érvényben hőségriasztás, és ehhez csatlakozik még az őszi szezon eleji riasztás is. Az országos középhőmérséklet egyébként 35 napon is meghaladta a 25 fokot, ami tovább erősíti a melegrekordokat és az extrém hőhullámok gyakoriságát.

A klímaváltozás hatásai egyre érzékelhetőbbek, és a hosszú távú kilátások szerint az extrém időjárási viszonyokkal továbbra is számolnunk kell.

Kapcsolódó cikkeink