Rekordévet zárt tavaly a mezőgazdasági géppiac
Rekordforgalmat ért el tavaly a mezőgazdasági géppiac, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) adatai alapján 2018-ban 175 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket, ez 15 százalékkal több a megelőző évinél. Alkatrészekre is 11 százalékkal többet, összesen 49 milliárd forintot fordítottak a gazdálkodók – közölte az Agrárminisztérium (AM) pénteken az MTI-vel.
Az agrártárca közleménye szerint a bővülést a beruházási támogatások, a kedvező finanszírozási lehetőségek, a mezőgazdasági termelés növekvő jövedelmezősége és a jövedelempótló támogatások segítették.
Közölték: a mezőgazdasági gépberuházások értékének 55 százalékát adták az erőgépek, 45 százalékát a munka- és egyéb gépek. A teljes érékesítésen belül a traktorok 34 százalékos, a gabonakombájnok 12 százalékos arányt képviseltek. A mezőgazdasági célú szállító járművekből 15 százalékkal, az új mezőgazdasági pótkocsikból 20 százalékkal többet értékesítettek. A növényvédő gépek piacán 2018-ban 31 százalékkal nőtt a forgalom.
Gabonakombájnt tavaly az előző évhez képest 15 százalékkal kevesebbet vásároltak. A gazdaságokba 262 új arató-cséplő gép került 2018-ban, az azt megelőző évben 307. Az értékesített kombájnok a közlemény szerint a legkorszerűbb európai színvonalat képviselik.
A végfelhasználóknak történő mezőgazdasági gépértékesítés 66 százalékát 10 cég adta tavaly, ugyanez az arány egy évvel korábban 69 százalék volt – tették hozzá.
Kitértek arra is, hogy a Vidékfejlesztési Program beruházási támogatásain belül az állattartó telepek korszerűsítésére 12,5 milliárd forint, kertészeti beruházásokra 15,3 milliárd forint, mezőgazdasági termékek értéknövelésére 11,0 milliárd forint, a borászati ágazat támogatására 3,7 milliárd forintot fizettek ki 2018-ban, amelyek a technológiafejlesztés mellett a gépvásárlásokat is ösztönözték.
A szaktárca szerint a mezőgazdaság beruházásainak dinamikus bővülése idén is folytatódik. Ezt a vidékfejlesztési források kifizetésének felfutása, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által elindított Növekedési Hitelprogram fix és az AM által tervezett beruházási kamattámogatási program is ösztönzi, ami hozzájárul a versenyképesség további növekedéséhez. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >