Rekordbérek a Balatonnál: akár 800 ezer forintot is kereshetnek a szezonmunkások

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 04. 25. 10:32

A balatoni nyári munkák 2025-ben minden eddiginél magasabb bérekkel csábítják a fiatalokat és a szezonális munkavállalókat: a nettó órabér több pozícióban eléri vagy meghaladja a 3 000 forintot, a teljes havi kereset pedig akár 800 ezer forintra is rúghat. A munka azonban továbbra is megterhelő, a napi 10–12 órás műszakok és a szálláskérdések kihívásokat jelentenek. Három friss hirdetés alapján megvizsgáltuk, mire számíthatnak a Balaton partján dolgozni vágyók az idei szezonban – mutat rá a Pénzcentrum cikke.

A négyévszakos Balaton a cél

A balatoni nyári munkák évről évre jelentős lehetőséget kínálnak a vendéglátásban elhelyezkedni vágyók számára. A tó körüli települések a szezon közeledtével ezrével hirdetnek meg pozíciókat diákoknak, pályakezdőknek és akár tapasztalt szakembereknek is. A folyamatosan emelkedő bérszintek, az egyre profibb szolgáltatások és a munkaerőhiány egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy a balatoni munkahelyek évről évre izgalmas alternatívát jelentsenek a fővárosi vagy nyugat-európai lehetőségek mellett.

A Balaton nyári pezsgése nem csupán a turisták, hanem a szezonális munkát keresők számára is jelentős vonzerőt jelent. Az idei, 2025-ös nyárra már most többféle álláshirdetés látott napvilágot, melyek közös pontja a kiemelkedő fizetés ígérete, a hosszú műszakok és a szállással kapcsolatos megoldások. Egy balatonfüredi fagyizó heti 5 nap, napi 12 órás munkabeosztással kínál pozíciót, nettó 2 100 Ft/óra alappal, jattal és jutalékkal együtt pedig akár 3 000 Ft/órát is elérhet a kereset, ami havi szinten 750–800 ezer forintos bevételt eredményezhet. A munkaadó szállást vagy utazási térítést biztosít, a felvétel feltétele az alapszintű nyelvtudás és pénzkezelési készség.

Egy apartmanüzemeltető vállalkozás szezonális munkára keres takarítókat és recepciósokat vállalkozói konstrukcióban, a megbízási díj 2–3 fő esetén akár 2 millió forint havonta, ami egyénenként 700–1 000 ezer Ft-os jövedelmet jelenthet. A szállást magas színvonalon, ingyenesen biztosítják, a munkaidő a foglaltsághoz igazodik, így rugalmasabb a klasszikus vendéglátói műszakoknál.

Egy keszthelyi étterem szakácsokat és műszakvezető szakácsokat keres, napi 8–9 órás munkára, heti fix vasárnapi pihenővel. A bérezés a garantált nettó bérminimum kétszeresétől indul (kb. 440–480 ezer Ft/hó nettó), de szakmai tapasztalattól függően ennél jóval magasabb is lehet. Étkezés és szállás biztosított, de ezek megegyezés tárgyát képezik. Ez a lehetőség inkább tapasztalt szakemberek számára ideális, és nem csak szezonális, hanem éves állásként is kínálják.

A balatoni vendéglátásban dolgozók 2025-ben kiemelkedő bérekre számíthatnak, a nettó órabérek a legtöbb helyen elérik vagy meghaladják a 3 000 forintot. A szezonális munkák továbbra is nagyfokú terhelést igényelnek, a napi 10–12 órás műszakok általánosak. Ugyanakkor a rövid idő alatt megszerezhető magas kereset sokak számára vonzóvá teszi ezeket az állásokat. A balatoni nyár tehát a „dolgozz sokat, keress sokat” elv mentén működik – a kérdés, ki bírja a tempót.

A szezonális munkavállalók órabére a vendéglátásban 2 500–3 500 forint között mozog, konyhai kisegítők 2 000–3 000 forintot kereshetnek óránként. Egy teljes szezon alatt a szakácsok akár nettó 1,8 millió forintot is megkereshetnek. A strandbüfékben dolgozók havi nettó 391–400 ezer forintra számíthatnak, a hotelek által kínált feltételek pedig ennél kedvezőbbek, magasabb bérekkel és jobb szálláslehetőséggel. 2021-ben még csak 1 200 forintos nettó órabérekről beszélhettünk a pultosoknál és felszolgálóknál, de 2025-re ez az összeg 2 100–3 000 forint közé emelkedett.

A bérek ugrásszerű növekedését elsősorban a munkaerőhiány és a fiatal munkavállalók megtartása iránti kényszer hajtja, miközben a munkaterhelés továbbra is rendkívül magas. A hosszú műszakok, a szezonalitás és a fizikai megterhelés nem változott, csak a kereseti lehetőségek lettek kedvezőbbek. A balatoni munkaadók szinte mindenhol biztosítanak szállást, ami néhány éve még kivételnek számított. Ez a fejlemény is mutatja, hogy a régió versenyhelyzete fokozódott a hazai és nemzetközi munkaerőpiacon.

A balatoni vendéglátás 2021 és 2023 közötti időszaka is a bérnövekedésről szólt: 2021-ben a COVID-járvány utáni újranyitáskor még csak a bérek elindulása volt tapasztalható, 2022-ben a 2 500 forintos nettó órabér vált átlagossá, 2023-ra pedig már nem volt ritka a 3 500 forintos szint sem a kiemelt pozíciókban. A magyarországi és a nyugat-európai vendéglátóipar közötti bérkülönbségek ugyanakkor továbbra is jelentősek, ami folyamatos kihívást jelent a balatoni régió számára. A növekvő bérek mellett a munka intenzitása és a hosszú műszakok miatt továbbra is a rövid távú, intenzív jövedelemszerzésre vágyók számára jelent vonzó lehetőséget a balatoni szezonális munkavégzés.

Kapcsolódó cikkeink