Rekordárakat dönt az arabica kávé
Az arabica kávé ára idén már 15 százalékkal emelkedett, és ezzel új rekordot döntött a nemzetközi piacon – írja a Reuters nyomán a G7. Az arabica a magasabb minőségű pörkölt és őrölt kávék fő alapanyaga, amelynek globális készletének közel felét Brazília termeli.
Miért fontos ez?
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2025/02/alexandr-marynkin-9MPtiRcaP_E-unsplash-1024x683.jpg)
Jön a drágulás a boltokban
A globális kávépiac immár a negyedik egymást követő szezonban szenved hiánytól, amelynek hatásai Magyarországon is érezhetők. Az árak drasztikus emelkedése különösen a téli időszakokban mutatkozik meg.
A számok tükrében
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 200-250 grammos őrölt kávé ára az elmúlt négy évben több mint kétszeresére nőtt. Míg 2020 novemberében egy ilyen kiszerelés átlagosan 682 forintba került, addig 2023 novemberében már 1510 forint volt. Az áremelkedés különösen kiugró volt 2022 december és 2023 február között, amikor két hónap alatt 140 forinttal nőtt az átlagár.
A drágulás okai
A kávé világpiaci árának emelkedése mögött több tényező áll:
- Brazília alacsony kávékészlete: Az ország tartaléka az ilyenkor szokásos 8 millió zsák helyett mindössze 500 ezer zsákra csökkent.
- Gyenge terméshozam: A tavalyi aszályt követően az idei szezon időjárása kedvezőbb volt, de a terméshozam még így is 4,4 százalékkal elmaradt az előző évitől.
- Piaci bizonytalanság: A brazil termelők kevésbé fókuszálnak az exportra, mivel a belföldi piac előnyt élvez. Közép-Amerika és Kolumbia termelése pedig hosszabb idő alatt jut el a világpiacra.
- Robuszta kávé helyzete: Bár az instant kávékhoz használt robuszta ára idén csak 0,9 százalékkal nőtt, az indiai export több mint 10 százalékkal visszaeshet.
A világpiac további hatásai
A vietnámi és indiai kávétermelők egy része visszatartja a termést az áremelkedés reményében, míg Brazília robuszta készleteinek 80-90 százaléka már elkelt. Ez tovább fokozhatja a kínálati feszültségeket a piacon.
A magyar és európai piac alakulása
A kávédrágulás globális jelenség, de Magyarországon az áremelkedés mértéke különösen drasztikus. A Tchibo előrejelzései szerint Németországban a félkilós kávé ára idén 5 euróról 6,5 euróra nőhet, ami még mindig kedvezőbb, mint a magyar piacon tapasztalt drágulás.
Mit hoz a jövő?
A klímaváltozás és az egyre szélsőségesebb időjárási viszonyok hosszú távon is befolyásolják a kávépiacot. Ha a termelés csökken, az árak még tovább nőhetnek. Emellett a logisztikai nehézségek – például a vörös-tengeri szállítási problémák – további áremelkedést idézhetnek elő. A jelenlegi trendek alapján a kávé drágulása nem tűnik átmeneti jelenségnek, így a fogyasztóknak további áremelkedésre kell felkészülniük.
Kapcsolódó cikkeink
Kávé helyett matcha? Egyre népszerűbb a zöld tea por az energialöketért
A reggeli kávé évtizedek óta a napindítás elengedhetetlen része sokak…
Tovább olvasom >Eszpresszó koncentrátumot vezet be a Nescafé az USA-ban
Új terméket dobott piacra a Nescafé az Egyesült Államokban. Az…
Tovább olvasom >A kávé, ami összeköt: trendek és kihívások a kávépiacon
A kávé ma már a mindennapi életünk része, és bár…
Tovább olvasom >További cikkeink
Erős márkák, erős Magyarország: a Nemzetgazdasági Minisztérium aktívan támogatja a hazai vállalkozások márkaépítési törekvéseit
A hazai vállalkozások versenyképességet támogató adórendszer, a tisztességes kereskedelmi gyakorlatok,…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >Top 50 a turizmusban: ők voltak az ágazat fontos szereplői 2024-ben
Gyulay Zsolt, Gerendai Károly, Kreinbacher József, Orbán Ráhel, Scheer Sándor,…
Tovább olvasom >