Rekord mértékű volt az infláció januárban az euróövezetben
A várt csökkenés helyett újabb rekordra gyorsult januárban az euróövezeti infláció az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kedden publikált előzetes adatokon alapuló jelentése szerint; a maginfláció viszont három hónapja a legalacsonyabb lett.
Januárban 5,1 százalékos volt a decemberi 5,0 százalék után a fogyasztói árak éves emelkedése az előzetes adatok alapján. Elemzők a decemberinél jóval kisebb, 4,4 százalékos inflációt jeleztek előre januárra az euróövezetre.
A fogyasztói árak emelkedéséhez a válságot követő fellendülés és a feldolgozóipari beszállítói nehézségek mellett a legnagyobb mértékben az energiaárak járultak hozzá: januárban 28,6 százalékos volt az energiaárak éves emelkedése, magasabb a decemberi 25,9 százaléknál. Energiaárak nélkül a januári infláció 2,6 százalékos, a decemberi 2,8 százalékos volt.
Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek ára 3,6 százalékkal emelkedett januárban és 3,2 százalékkal decemberben.
Az energia, az élelmiszererek, alkoholos italok és dohánycikkek nélkül a fogyasztási cikkek januári éves áremelkedése (maginfláció) viszont három hónapja a legalacsonyabb lett, 2,3 százalék a decemberi 2,6 százalék után.
Az előző havihoz képest a fogyasztói árak 0,3 százalékkal emelkedtek januárban. Az energiaárak havi bázison 6,0 százalékkal nőttek, az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek ára pedig 1,1 százalékkal. Energiaárak, valamint az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánycikkek árának leszámításával a fogyasztói árak havi bázison 0,8 százalékkal csökkentek januárban az euróövezetben.
A legnagyobb éves áremelkedés a Balti államokban alakult ki januárban, 12,2 százalékos Litvániában, 11,7 százalékos Észtországban és 7,7 százalékos Lettországban. Magas infláció alakult ki januárban Szlovákiában is, 8,5 százalékos. A németországi infláció 5,1 százalék volt januárban, a spanyol 6,1 százalék, a francia 3,3 százalék, az olasz 5,3 százalék. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Nagy Márton: továbbra is alacsony szinten az infláció
Az infláció az előzetes kormányzati jelzéseknek megfelelően kedvező, alacsony szinten…
Tovább olvasom >Mérsékelten nőtt az infláció októberben Csehországban
Szeptemberről októberre 0,3 százalékkal nőtt az infláció Csehországban, amely éves…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >