Rekord közelében a globális élelmiszerárak
Megközelítették a 2008-as élelmiszerválság idején elért történelmi csúcsot az élelmiszerárak az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) számításai szerint.
A FAO szerdán megjelent adatai szerint a globális élelmiszerár-index 205,44 pontra szökött fel novemberben. A mutató egy hónap alatt 3,5 százalékkal emelkedett, 28 havi csúcsra nőtt, és csupán 8 ponttal marad el a 2008 júniusában beállított történelmi rekordtól. A legnagyobb mértékben a szemestermények és a növényi olajok drágultak, főként a rossz időjárás miatt.
Az index már ötödik hónapja emelkedik, ami új fejlemény. „Korábban csak 1-2 hónapra néztek fel az árak a csúcsra, aztán visszaereszkedtek, most viszont huzamosabb ideje a történelmi rekord környékén tanyáznak” – mondta Abdolreza Abbassian, a FAO szemestermény ágazati vezető elemzője, aki szerint a megcsappant készletek miatt egészen a jövő nyár végéig magas árakra kell számítani.
Oroszország például 2010 első félévében még az egyik legnagyobb szereplő volt a globális gabonapiac kínálati oldalán, a katasztrofális időjárás miatt azonban nem csupán eltűnt a piacról az orosz gabona, hanem importra szorul a 140 milliós ország, legalább 2011 júliusáig – mondják elemzők.
A rossz időjárás hatását az idén számos terménynél enyhíteni lehetett a raktárkészletek mozgósításával, de jövőre ezt nem lehet folytatni, ha ismét rossz lesz a termés. A raktárkészletek a búza, a kukorica és a szója esetében is kritikusan alacsony szintre süllyedtek az idén, búzából például a FAO számításai szerint a globális tartalék 181 millió tonnára csökkenhet az év végére, ami 10 százalékkal kevesebb a tavalyinál.
A szokásosnál kisebb termésről szóló nemzetközi hírek magasra emelték a gabona árát nyáron a világ meghatározó árutőzsdéin. Szeptember második felében aztán ismét megindultak felfelé a gabonaárak a korábban vártnál kevesebb jövő évi termésre vonatkozó előrejelzések hatására. Időközben mérséklődtek az árak, a korrekció azonban átmeneti, arra lehet számítani, hogy hamarosan folytatódik az emelkedés – mondta Jay O'Neil, a amerikai Kansas állami egyetem agrárközgazdász kutatója – írja a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >