Recy-Pet Hungária Kft: „Még vár ránk ez a Föld”
A Recy-Pet Hungária Kft. nyáron elkészült üzemét és Innovációs Központját Dr. Fazekas Mihály földművelésügyi miniszter avatta fel 2015. október 16-án a Karcagi Ipari Parkban. Az itt telepített új technológia képes lesz bármilyen minőségű PET palack 100 százalékos újrahasznosítására a kupakkal és a címkével együtt, s oly módon, hogy élelmiszer csomagolására is alkalmas alapanyagot eredményez. Ez a fejlesztés így egy olyan szenzáció, amely a világ élvonalába emelheti a magyar kutatókat és a karcagi innovációs központot.
A „FOOD-GRADE” Élelmiszeripari PET Műanyaghulladék Újrahasznosító Innovációs Központ alapkőletételét pontosan két évvel ezelőtt, szintén Dr. Fazekas Sándor miniszter jelenlétében ünnepelték. Az átadott létesítmény elsősorban az élelmiszeripar csomagolásakor keletkező PET műanyaghulladék, mint másodnyersanyag újrahasznosításával foglalkozik. Maga a fejlesztés alapötlete olyan tényadatokon is alapszik, melyek szerint csak Magyarországon évente 1,4-1,6 milliárd PET-palack hulladék keletkezik, amelynek alig 20 százalékát hasznosítják újra – jelenleg.
Az itt előállított alapanyagot elsősorban az ásványvíz, üdítő- és energiaital valamint ecetgyártó Aquarius-BUSZESZ csoport vásárolja, illetve használja majd fel termékei csomagolásához. A teljes folyamat természetesen továbbra is a szelektív hulladékgyűjtéssel kezdődik. Az összegyűjtött műanyag hulladékot a karcagi Recy-Pet üzemben bezúzzák, megtisztítják, és fröccsöntéssel regranulátumot készítenek belőle. A regranulátum a palackgyártás jelenlegi alapanyagát, a szűz granulátumot váltja ki, amelyet nagyrészt külföldről importálnak a magyar gyártók. Az alapanyagból az Aquarius-Aqua Kft. maga készíti el az előformát, amiből következő lépésben zárt rendszerű, egyedülálló kapacitással bíró gépsoraikon új palackokat állítanak elő, ezekbe tölthető az ásványvíz, vagy az azon alapuló szénsavas üdítő.
Az Aquarius és a BUSZESZ 2014-ben több mint 550 millió liter szomjoltót értékesített – PET palackba csomagolva. „Ez egyfelől hatalmas büszkeség számunkra, ugyanakkor szem előtt kell tartanunk a fogyasztással együtt megnövekedett hulladék okozta veszélyeket, hiszen egy PET palack 450 év alatt bomlik le. A kezdetektől működő zöld missziónknak köszönhetően elsőként sikerült 50 százalékkkal csökkenteni a palackok súlyát, amellett, hogy a stabilitásukat megőriztük. Azok után, hogy már korábban megvalósítottuk saját előforma-gyártásunkat, ennek a karcagi beruházásnak köszönhetően, a Recy-Pet innovációs központ létrehozásával már dolgozunk a PET palackok élelmiszer minőségű újrahasznosításán. Ezzel – szintén elsőként az országban – teljes mértékben kiszélesítjük, és lefedjük a PET palackozás, illetve az ahhoz szükséges alapanyag ellátásának teljes folyamatát” – mondta el ünnepi beszédében Plutzer Tamás tulajdonos.
A BME Gépészmérnöki Kar Polimertechnikai Tanszékének munkatársaival és hallgatóival évek óta folytatott közös munka eredményeként a fogyasztók az albertirsai üzemben palackozott termék vásárlása esetén olyan frissítőt tesznek kosarukba, mely mindamellett, hogy jó minőségű és környezetkímélő, de minden egyes része Magyarországon készült, magyar szellemi és technológiai munka eredménye.
Tervezett eredmények összefoglalva és számszerűsítve:
A vállalati filozófia fő célkitűzéseként a környezetterhelés / CO2 kibocsájtás jelentős csökkentése
Az importfüggőség enyhítése az alapanyag saját előállításával
Külföldi üzleti lehetőségek a technológia kiterjesztésével
K+F tevékenység és helyszín biztosítása egyetemi képzésekhez
Munkahelyteremtés 50 fő részére
Az üzem óránként 1000 kilogramm PET-palackot tud majd a tervek szerint bedarálni, és éves szinten 7-8.000 tonna regranulátum gyártására lesz képes
A technológiai fejlesztés célja, hogy a regranulátum a mostani 30-35% helyett 50%-ban, majd 100%-ban felhasználható legyen új PET palackok gyártására.
A projekt keretében 26.500 nm-es telken 4638 m2-es nettó alapterületű, kétszintes innovációs központ épült fel. A beruházás költsége közel 3,5 milliárd forint, amelyből (innovációs értéke miatt) 1,9 milliárd forint uniós pályázati támogatás.
A zöld törekvéseket a menedzsment azzal is hangsúlyozta a rendezvényen, hogy fellépőnek Molnár Tamást hívta meg, aki az ünnepi beszédek előtt környezetvédelmi témájú dalaival (mint például „Marad-e még levegő”) lépett színpadra a helyi általános iskola énekkarának kíséretében. A csoport egyik legfontosabb üzenete most is elhangzott, mely szerint a környezetkímélő és egyben jó minőségű termék, különösen élelmiszerkategóriában nem szabad, hogy „luxus” legyen, illetve azt is hangsúlyozták, hogy az olcsó nem egyenlő a gyenge minőséggel.
Kapcsolódó cikkeink
Fenntartható csomagolás: fókuszban az újrahasznosítás és a körforgásos gazdaság
A csomagolás az ellátási lánc egyik kulcseleme, ahol a fenntarthatóság…
Tovább olvasom >Nagy Miklós: „Túl gyors tempót diktál az EPR-rendszer”
A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR) 2023-as bevezetésével az iparági…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság a polcon – Mit gondolnak a vásárlók a csomagolásról és a környezetvédelemről?
A környezettudatosság egyre fontosabbá válik a mai világban, és a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új fejezet nyílt a Pizza Hut történetében: Magyarországi modell alapján újulhat meg az étteremlánc
Szeptember 12-én vágták át a szalagot Pécs legnépszerűbb sétálóutcájában, a…
Tovább olvasom >Már 150 millió darab palackot, üveget és alumínium dobozt váltottak vissza a Lidl áruházakban
Mérföldkőhöz érkezett az új visszaváltási rendszerben a Lidl Magyarország. A…
Tovább olvasom >Stílus újragondolva- megújult a Hungaria pezsgő!
Új, a stílust és az eleganciát még inkább hangsúlyozó külsővel…
Tovább olvasom >