Raskó György: még belföldi fogyasztásra se lesz elég alma
Idén jelentősen kevesebb almát takarítanak be Magyarországon, mint a tavalyi évben: mintegy 150 ezer tonnával csökken a termés, ami súlyos ellátási problémákat vetít előre. A hazai termés nem lesz elegendő a magyarországi fogyasztás kielégítésére, így komoly áremelkedés várható – írja az atv.hu Raskó György agrárközgazdász közlése alapján.

Külföldről fog érkezni jelentős mennyiség
A szakember elmondása szerint az idei termés jóval alulmarad az átlagos évekhez képest. Mindössze 90-100 ezer tonna étkezési minőségű almára lehet számítani, míg ipari célokra 200-220 ezer tonna alma teremhet. Ezek a mennyiségek azonban messze elmaradnak a hazai szükséglettől, amely étkezési almából legalább 110 ezer tonnát, léalmából pedig 400 ezer tonnát igényelne.
Az almaárak drasztikus emelkedésére már most számítani lehet. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet adatai szerint a léalma felvásárlási ára kilogrammonként 75-80 forintra ugrott, ami közel a duplája a tavalyi áraknak. Az étkezési alma esetében pedig 25-35 százalékos áremelkedés várható.
A piaci árusok is érzékelik az árak változását. Az egyik kereskedő az ATV-nek nyilatkozva elmondta, hogy szinte minden termék ára megduplázódott, nem csak az almáé, hanem a szőlőé és a dinnyeé is.
A gyenge termés hátterében több tényező áll: a tavalyi bőséges év miatt a fák idén „leterheltebbek” voltak, és az időjárás sem kedvezett a termésnek. A helyzetet tovább rontja, hogy az Európai Unióban is gyengébb a termés az átlagosnál.
Más őszi gyümölcsök, mint a szilva és az őszibarack esetében egyelőre nem mutatkozik hasonló probléma, bár az őszibarack szezonja már a végéhez közeledik, a szilva szezonja még néhány hétig tart.
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Eperszezon 2025: továbbra sem lett olcsóbb a kedvelt gyümölcs
Tavasszal hazánkban hagyományosan elindul az eperszezon, ám az utóbbi évek…
Tovább olvasom >Hazai banántörténelem: a ritkaságból alapélelmiszer
A banán régóta kedvelt gyümölcs világszerte, de még mindig rengeteg…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >