Raisz Anikó: a sikeres zöld átállás megvalósításához fontos, hogy az európai gazdaság versenyképes maradjon
A sikeres zöld átállás megvalósításához fontos, hogy az európai gazdaság versenyképes maradjon – jelentette ki Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára hétfőn az MTI-nek adott nyilatkozatában.

A zöld átállásnak erősítenie kell a gazdaságot
Az államtitkár, aki az uniós tagállamok környezetvédelemért felelős minisztereinek tanácskozásán vett részt Luxembourgban, elmondta: a tanácsülésen bemutatta a júliustól kezdődő uniós magyar elnökség környezetvédelmi programját. Mint mondta, a féléves elnökség során folytatni fogják a környezetszennyezések elleni küzdelmet, és a zöld átállás méltányos formáját szeretnék előmozdítani, a versenyképességre fókuszálva.
Raisz Anikó elmondta, hogy a hétfői találkozón a tagországok elfogadták a hulladékokról szóló keretirányelv célzott felülvizsgálatára vonatkozó közös álláspontot, amelynek középpontjában az élelmiszer- és textilhulladék áll. Szavai szerint, ez a két terület azért lényeges, mert jelentős környezetterheléssel jár, ha az irányelvet nem jól alkalmazzák.
„Fontos, hogy olyan irányba lépjen fel a szabályozás, amely egyrészt végrehajtható, tehát gazdasági szempontból is értelmezhető legyen, ugyanakkor a környezetünk védelméért is jobban és hatékonyabban lépjen fel. A mai megállapodás jelentős lépés abba az irányba, hogy fenntartható módon tudjuk ezt a két területet kezelni”
– jelentette ki.
Az államtitkár kitért arra, hogy a tanácsülésen elfogadták a termékek környezetbarát jellegére vonatkozó zöld állításokról szóló irányelvtervezetet is. Raisz Anikó szerint, ez nagyon fontos „mivel a magyarok a termékek és a szolgáltatások fogyasztásával kapcsolatban egyre tudatosabbá válnak a klímaügyi, és a környezetvédelmi kérdésekben, figyelnek arra, hogy olyan termékeket, szolgáltatásokat válasszanak, amelyeknek kisebb a karbonlábnyoma, továbbá környezetbarátak, és fenntarthatóak.”
Mint mondta ez az irányelv-tervezet arról szól, hogy a gyártók vagy szolgáltatók által önként tett zöld állításokat össze lehessen hasonlítani, és meg lehessen vizsgálni, hogy valósak-e. Ez azért fontos – tette hozzá – hogy a fogyasztók ne váljanak a zöldremosás áldozatává, és tudatosan tudjanak választani a jövőben is. A tervezet meghatározza azokat a standardokat, amelyeket teljesíteni kell az ilyen állítások alkalmazásakor.
„Jelenleg a gyártók még széles körben alkalmazhatják a zöld állításokat, ezért fontos hogy a feltételeket valamilyen módon egységesítsük, és teremtsünk egyfajta összehasonlíthatóságot és ellenőrizhetőséget annak érdekében, hogy tényleg tisztában legyünk azzal, hogy a karbonlábnyom valóban kisebb-e a szóban forgó termékek esetében”
– fejtette ki az EM államtitkára.
Kapcsolódó cikkeink
A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Magyarország gazdasági sérülékenysége: okok, következmények és lehetséges kiutak
Az elmúlt évek gazdasági folyamatai ismét ráirányították a figyelmet a…
Tovább olvasom >Magyarország továbbra is befektetésre ajánlott célpont
Magyarország pénzügyi helyzete stabil, hazánk továbbra is befektetésre ajánlott célpont.…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 10 ezer tonna élelmiszert mentett meg az Élelmiszerbank 2024-ben
A Magyar Élelmiszerbank Egyesület 2024-ben összesen 10 359 tonna lejáratközeli…
Tovább olvasom >Stratégiai partnerségre lép a The Body Shop nemzetközi kozmetikai cég és a TOURMIX magyar zöld logisztikai startup
Együttműködésbe kezdett a fenntarthatósági piac két kulcsfontosságú szereplője, az állat-…
Tovább olvasom >Szétzilált piac, bizonytalan jövő – súlyos következményekkel járhat a ragadós száj- és körömfájás-járvány
Miközben a hatóságok versenyt futnak az idővel, hogy megfékezzék a…
Tovább olvasom >