Raisz Anikó: a mezőgazdasági területek fenntarthatósága mellett fontos a vízhiányos időszakok okozta helyzet kezelése is

Szerző: STA Dátum: 2025. 03. 27. 10:30

A mezőgazdasági termőterületek fenntarthatósága mindannyiunk számára fontos, viszont legalább ilyen fontos az is, hogy kezelni tudjuk a helyzetet a vízhiányos időszakokban is – jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) környezetügyért felelős államtitkára Brüsszelben csütörtökön.

(Fotó: Pixabay)

Raisz Anikó, a Környezetvédelmi Tanács ülését megelőzően nemzetközi újságíróknak nyilatkozva kiemelte a Vizet a tájba! elnevezésű magyar programot, amelyben mezőgazdasági termelők felajánlhatják földterületeik egy részét arra, hogy a vízmegtartásban részt vegyenek.

Szavai szerint egyre nagyobb területek kerülnek bele a vízmegtartási programba

Azzal pedig, hogy egyre több agrárszakember és mezőgazdász gondolja azt, hogy földterületeik egy részét fel tudják ajánlani erre a célra, nem csak rövid távon, de közép és hosszú távon is biztosítani tudják saját maguk számára is a gazdasági előnyöket – tette hozzá. Ezek olyan lépések Magyarországon, amelyek előremutatóak az egész európai kontinens számára – jelentette ki. Elmondta, hogy Magyarországon a termőterületek 84 százaléka tartozik az ökológiailag helyesebben kezelt földterületek közé. Ez azt jelenti, hogy Európa többi országához hasonlóan a mezőgazdászok Magyarországon is tenni szeretnének azért, hogy egy fenntarthatóbb és környezetvédelmileg is megfelelőbb termelési módot alkalmazzanak. „A mezőgazdaság és az élelmiszertermelés kapcsán figyelnünk kell arra, hogy a mezőgazdászokat partnernek tekintsük. A mezőgazdasági termelők a megoldás, nem pedig a probléma részei” – fogalmazott. Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy a magyar uniós elnökség által az előző fél év során kiemelten kezelt versenyképesség erősítésének témája meghallgatásra talált, és – mint rámutatott – már most változás tapasztalható e téren az európai politikában. Ezért – mint hangsúlyozta – a tiszta ipari megállapodás egy olyan dokumentum, amely Magyarország részéről is a jó irányba tett lépésnek tekinthető.

Raisz Anikó beszélt továbbá a határon átnyúló hulladékszállítás kérdéséről is

Ezzel kapcsolatban kifejtette: „valóban fontosak a nemzetközi megállapodások, de legalább ilyen fontos az, hogyan hajtjuk végre azokat”. Elmondta, Magyarország számos nemzetközi ellenőrzést hajt végre a határ menti országokkal közösen, hiszen csak így lehet megakadályozni azt, hogy olyan hulladékszállítmányok érkezzenek és kerüljenek lerakásra, amelyeknek nem is kellene az adott tagállamban lenniük. Fontos, hogy csak a legális szállítmányok léphessék át a határt, az illegálisak pedig nem – tette hozzá az Energiaügyi Minisztérium államtitkára.

MTI

Kapcsolódó cikkeink