Raiffeisen: 4,5 százalékkal bővülhet idén a magyar gazdaság
Folytatódhat gazdaság helyreállítása, idén a bővülési ütem Európában meghaladhatja a 4 százalékot, Magyarországon akár 4,5 százalékot is – mondták a Raiffeisen online sajtótájékoztatóján a bank elemzői.
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2021/02/bolt_shopping-bolt_2614149_1280.jpg)
Akár négy és fél százalékot is bővülhet idén a magyar gazdaság a Raiffeisen elemzői szerint
Török Zoltán szerint a kilátásokat még mindig a járvány kifutása határozza meg, ezért nagyrészt a szükséges intézkedésektől függ, hogy a gazdasági teljesítmény mennyivel tér majd el az év végére a mostani előrejelzésektől.
Annyi biztos, hogy a döntéshozók a rendkívüli helyzetet már nem válságnak tekintik, hanem olyan állapotnak, amellyel együtt kell és lehet élni – mutatott rá. Jelentős korlátozások ezért a továbbiakban aligha lesznek Magyarországon, de a világ más részein is egyre kevésbé – vélekedett.
Hozzátette: nem biztos, hogy a globális ellátási láncok helyreállnak, de fokozatos javulás várható, ami a magyar ipari termelés számára létkérdés.
A szakértő szerint a bizakodás azért is indokolt, mert az őszi visszaesést az év végén ismét egyre kedvezőbb adatok követték. Valószínűleg az infláció is túljutott a csúcsán, a maginfláció szintén nem nőhet már magasabbra, mostantól fokozatosan csökkenni fog a pénzromlás üteme. Éves szinten a Raiffeisen 5,5 százalékot valószínűsít Magyarországon, de Török Zoltán megjegyezte, hogy a kockázatok inkább felfelé mutatnak. A forint némileg erősödni fog, árfolyama stabilabb lesz.
Pálffy Gergely támogató külső környezettel számol 2022-ben, bár véleménye szerint az év elejét az euróövezet gyengébb teljesítménnyel kezdheti a kiújuló járványveszély miatt. Az első negyedévet követően nagyobb lehet az emelkedés, a foglalkoztatás bővülhet, a lakossági megtakarítások jelentősek, a fogyasztás magas szinten állandósulhat, noha az európai szinten is magas infláció némileg visszafoghatja ezek hatásait.
Jelezte: a pénzromlásért nagyrészt az energiaárak felelősek, alakulásuk továbbra is bizonytalan. Ám ettől függetlenül az euroövezeti pénzromlás valószínűleg mérséklődik, éves szinten 3,5 százalék körül alakulhat. A Raiffeisen európai szinten 2023-ban is jelentős, 3 százalékhoz közelítő GDP-növekedést vár – közölte az elemző. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >GKI elemzés: A gazdasági kiszolgáltatottságról mi magunk is tehetünk
A kormány 2025-ös „repülőrajtjához” szükség lenne az export felfutására (a…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: a GDP-adatok mellett az emberek életét befolyásoló mutatók is kedvezően alakultak
A bruttó hazai terméken (GDP) túl emberi életek vannak, az…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >