Magazin: „Rád bízom a kölest!” – családi vállalkozás generációváltása Pa-Comp módra
Családi vállalkozásként kezdték – és azok is maradtak. A Pa-Comp Kft. mára piacvezető a száraztermény-forgalmazó cégek között. Papp Krisztián Sándorral, a vállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk multiszemléletről és családi összetartásról, Ég és Föld találkozásáról, valamint a stafétabot átadásáról.
Szerző: Gyarmati Orsolya
Öccsével, Papp Levente Dezsővel még kamaszok voltak, amikor szüleik megalapították a Pa-Comp Kft.-t. Hogy emlékszik vissza erre az időszakra?
– Szüleink 27 évvel ezelőtt, 1993-ban alapították a céget, úgy, hogy rajtuk kívül a testvérem és én is tulajdonosok lettünk, így az öcsémmel már a kezdetektől, az alapító-okirattól részt vettünk a cég életében, de nemcsak az irodai dolgokban, hanem a fizikai építkezésekben is. Szépen, fokozatosan végigjártuk a cégen belüli ranglétrát, és így nőhettünk bele a vállalat „dolgaiba”. Édesapánk szinte mindent a két kezével valósított meg. Az első csomagológépeinket is ő maga gyártotta vagy alakította át. Igyekeztünk átvenni mindent, ami történik körülöttünk. Dolgoztunk raktárosként, árukihordóként, adagolófiúként, gépkocsivezetőként, gépbeállítóként, műszakvezetőként. Mindezek mellett én a Debreceni Református Hittudományi Egyetemre jártam, amivel szintén egy családi tradíciót vittem tovább, immár harmadik generációs református lelkipásztorként. A kezdetekben édesapám és öcsém voltak az ügyvezetők, aztán az Isteni gondviselés úgy hozta, hogy mégis én vettem át az irányítást édesapámtól úgy, hogy mai napig együtt dolgozunk testvéremmel.
Mik azok az értékek, amelyeket szüleiktől kaptak, s amelyek segítenek abban, hogy sikeresen vezessék a céget?
– Az egyik legfontosabb az, hogy kitartó és alázatos munkával lehet csak előrehaladni. „Aki lustán dolgozik, elszegényedik, de a szorgalmas munka meggazdagít” – mondja a Szentírás. Az induláskor még a rozsdás szeget is ki kellett egyengetnünk, hogy az alapok építkezésénél haladni tudjunk. Sok álmatlan éjszakánk volt, mire a reményt adó sikerekhez elérkeztünk. Megtanultuk, hogy az összefogás bármilyen helyzetből előbbre tudja vinni mind a családunkat, mind a cégünket. Ma már más technológiával és rendszerrel dolgozunk, úgy gondolom, szépen fejlődünk, azonban próbatételek akadnak ma is. Jó példa volt erre a járvány, előre senki nem tudott rá felkészülni, mi azonban nemcsak családi, hanem nagycsaládi, azaz vállalati szinten is össze tudtunk fogni.
Nagyjából tíz éve zajlott le a Pa-Compnál a generációváltás. Milyen érzés volt a felelősség átvétele?
– „Rád bízom a kölest!” – hangzik a magyar népmesében, amikor a gazda a fia gondjaira bízza a termés sorsát. Büszkék vagyunk arra, hogy öcsémmel a szüleink által alapított céget továbbvihetjük. 2008–2010 között történt meg a generációváltás. Az elején azt gondoltam, hogy talán hamar vettem át az irányítást édesapámtól, viszont ma úgy látom, ahogy az ige is mondja: „Mindennek rendelt ideje van, megvan az ideje minden dolognak az ég alatt.” Nem egyszerű egy cég irányítását átadni, és átvenni sem. Abban az időben zajlott a gazdasági világválság, mi mertünk új kihívásokat elvállalni, így szerezhettünk egyre több piaci részesedést. Folyamatosan vettem át az éves tárgyalásokat, és adtam át öcsémnek a termelés irányítását. Időközben a partnerek beszerzőinél is lezajlott egy generációváltás, akikkel én már jobban vagy könnyebben tudtam együtt gondolkodni. Nekünk a termelés felelősség, hálás feladat, amit szívvel-lélekkel végzünk apánktól tanult módon, s amit tovább fejlesztve szeretnénk hagyományozni fiainkra.
Önnek nemcsak a Pa-comp vezetése, hanem a református lelkészi szolgálat is hivatása. Hogyan találkozik az isteni és az anyagi világ az Ön életében?
– Egy kicsit Ég és Föld között mozgok, hiszen a cégvezetés mellett 20 éve vagyok a Nyírtéti Református Gyülekezet vezető lelkipásztora. A tárgyalások idején örömmel szoktam arról beszélni, hogy református lelkész vagyok, ezek után már másként néznek rám a tárgyalóasztal mellett. Nagyon sok partneremet eskettem, vagy éppen kereszteltem a gyermekét. Hiszek az isteni gondviselésben, mai napig ez határozza meg az életemet. Így tudok hálát adni azért a sok jóért, ami történt a családunkban és a cégünkben.
Mi az, amiben hasonló véleményen vannak a cég vezetését illetően a szüleikkel, és mi az, amit másként látnak?
– Amiben változást hoztunk, hogy elkezdtünk egy kicsit más szemlélettel gondolkodni, miközben megőriztük azt, ami mindig is erősségünk volt: a családi vállalkozást. Én már megszokott terv alapján kérem a jelentéseket kollégáimtól a termelésből, logisztikából, értékesítésből, hiszen ezekből látjuk, hogy milyen irányban haladunk. Édesapámmal ellentétben én már nem tudok a gépek mellett állni, átalakult a feladatom, nekem az a dolgom, hogy a fejlesztéseket véghezvigyem, felügyeljem és megvalósítsam a beruházásokat, megtervezzem az üzletkötéseket. Hozzám tartozik az irányítás, az eladások, beszerzések, a marketing, a beruházások, az öcsém pedig a termelést és a napi pénzügyi dolgokat kezeli. Nagyon fontos, hogy testvéremmel mindig hallgattunk a szüleinkre, elfogadtuk apám tanácsait, és most már ő is elfogadja a mi döntéseinket. Szintén az Ige szavaival alátámasztva ezt: „A bolond helyesnek tartja a maga útját, a bölcs meghallgatja az idősebb tanácsát.” Igyekszem eszerint megélni a mindennapjaimat.
Lelkészként közössége minden tagjáért felel. Így van ez a Pa-Compnál is?
– Teljes mértékben. Minden évet úgy kezdünk, hogy megáldom a céget, az épületeket, a kollégákat és a családjukat. A tárgyalóban és az ebédlőben mindennap kiírunk egy napi igét. Volt olyan, hogy szabadságolások miatt alig két napig nem írtuk az új igéket, jó érzés volt, hogy kollégáim már hiányolták, és kérték az új bibliai igéket. A vírus terjedésének lecsendesedése után is tartottunk egy hálaadó alkalmat Isten dicsőségére, hiszen sok mindenen keresztülmentünk, és újra az isteni gondviselésnek köszönhetően megerősödve érhettük meg e próbatétel kihívásait.
Kis cégként indultak, mára 2,5 milliárdos forgalmuk van évente, miközben meg tudtak maradni családi vállalkozásnak. Mi a titok?
– Az isteni gondviselés. Van egy ige az irodám falán, ami így szól: „Ne aggódjatok tehát a holnapért, mert a holnap majd aggódik magáért: elég minden napnak a maga baja.” Mi is eszerint élünk és dolgozunk. Összetartunk, bízunk egymásban. Én külön hálát adok családomért, feleségemért és gyermekeimért, akiknek köszönhetően mindig nyugodt, szeretetteljes és szilárd családi háttér vesz körül. Emellett igyekszünk sokat segíteni másokon, hiszen annyi mindent kapunk az Istentől, hogy azt jó érzés visszaadni az embereknek. Fontos még az is, hogy ne felejtsük el, honnan indultunk és hogy jutottunk el idáig: csak így tudjuk megőrizni a helyes értékrendet.
A legfiatalabb generáció érdeklődik már a cégben zajló munka iránt?
– Igen, és nagyon lelkesek. A fiam 12, a lányom 10, az öcsém fia, aki egyben a keresztfiam is, 8 éves. Nyáron egy-egy hónapot dolgoznak ők is a cégnél, hogy beleszokjanak a munkába. Idén már alig várták, mikor kezdhetnek, mi pedig várjuk, hogy ők vegyék át egy napon a vezetést. Idén 27 éves a cégünk. Van múltunk, jelenünk, de sokkal fontosabb, hogy van jövőképünk! Cégpolitikánkat mai napig meghatározza az, hogy saját szegmensünkben élen járunk a termékfejlesztésekben, technológiai újításokban. 2019-ben zártunk le egy nagyberuházást, és 2020 őszén kezdünk egy újabbat, ami mérföldkő lesz cégünk életében. A szüleink fő feladatköre mostanra az unokák lettek, amit én magam is nagyon fontosnak tartok, hiszen a család egy nagyon fontos motiváló erő mindannyiunk számára. Szeretetben együtt élni, együtt gondolkodni, és így bármit elérni! //
Kapcsolódó cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Egyre élénkebben foglalkoztatja a hazai vállalkozásokat a generációváltás
Az utóbbi évek felmérései azt mutatták, hogy ugyan foglalkoznak a…
Tovább olvasom >Generációváltás küszöbén: Az Y és Z generációk térnyerése a magyar üzleti életben
Magyarországon a generációváltás az üzleti életben kiemelten aktuális, mivel sok…
Tovább olvasom >További cikkeink
Jobb lesz az anyagi helyzetünk 2025-ben? Kutatás készült arról, mit gondolnak a magyarok
Vegyes várakozásokkal tekint a hazai lakosság az idei pénzügyi helyzetére.…
Tovább olvasom >Különleges matricagyűjtő albummal tért vissza Garfield a SPAR és INTERSPAR áruházakba
A világ legkülönlegesebb állatait bemutató új matricás albummal, az Állati…
Tovább olvasom >“Franco sportos. Legyél te is frankó!” üzenettel indítja az évet és ösztönöz életmódváltásra a BioTechUSA
Európa egyik legnagyobb étrendkiegészítő és speciális élelmiszer gyártó- és forgalmazójaként…
Tovább olvasom >