Rácz András: az elmúlt évtizedben mintegy másfél milliárd forintot költött a barlangok megőrzésére a kormány
Az elmúlt évtizedben mintegy másfél milliárd forintot költött a magyarországi barlangok megőrzésére a kormány – mondta az Agrárminisztérium (AM) természetvédelemért felelős államtitkára a Barlangoljunk! – március a barlangok hónapja című kezdeményezés csütörtöki nyitórendezvényén, Aggteleken.

Cseppkőformák az Aggteleki Nemzeti Park Baradla-barlangjában 2024. március 1-jén, a Barlangok hónapja programsorozat nyitónapján. Az aggteleki cseppkőbarlang 1995-től része az UNESCO világörökségnek. Tizedik alkalommal hirdeti meg a Barlangok hónapja programsorozatot az Agrárminisztérium a Magyar Nemzeti Parkokkal együttműködve. MTI/Vajda János
Rácz András elmondta, túraútvonalakat építettek, javították a barlangok állékonyságát és denevérbarát megközelítést tettek lehetővé. Hozzátette, százhatvan barlangban és tizenöt mesterséges üregben történtek beavatkozások az utóbbi tíz évben. Kiemelte, a barlangok megőrzése mellett a kormány csaknem négymilliárd forintból három látogatóközpontot is létrehozott: az abaligeti Denevérmúzeumot, a Lóczy-barlang elé épített látogatóközpontot és a Miskolc határában lévő Szeleta Park Látogatóközpontot.
Az államtitkár elmondta, az országos barlangnyilvántartás szerint Magyarországon mintegy 4200 barlang található, összhosszuk eléri a 300 kilométert. A tíz magyar nemzetipark-igazgatóság közül öt – a Duna-Ipoly, a Duna-Dráva, a Balaton-felvidéki, a Bükki és az Aggteleki Nemzeti Park – rendelkezik barlangokkal.
Mint mondta, az idegenforgalmi hasznosítású barlangok száma Magyarországon harminc, melyek biztonsággal bejárhatók. Ezeken a helyeken a babakocsis és kerekesszékes túrázástól egészen az „kalandtúrázásig” kínálnak programokat az igazgatóságok – jegyezte meg Rácz András.
Közölte, a nemzeti parkok igazgatóságai fokozatosan és folyamatosan fejlesztik a turisztikai és ökoturisztikai kínálatukat. Erre az államtitkár szerint egyre nagyobb az igény Magyarországon, hiszen – mint mondta – változnak a pihenési módok és egyre népszerűbb az aktív turizmus.
Rácz András ismertette, a tíz magyar nemzeti parkot évente csaknem 1,6 millió regisztrált látogató keresi fel. Ezeknek a vendégeknek a harmada, azaz mintegy ötszázezer ember valamelyik barlangi programra vált jegyet – mondta.
Az államtitkár kiemelte, a márciusi barlangok hónapja rendezvényt már tizenegyedik alkalommal szervezik meg. A kezdeményezés ideje alatt az összes turisztikai, idegenforgalmi hasznosítású barlangot megnyitják az érdeklődők előtt, ahol kedvezményes, máskor meg nem hirdetett túrával várják őket.
Riz Gábor, a térség fideszes országgyűlési képviselője közölte, hogy a nemzeti parkok a környező településekkel együtt tudnak fejlődni. Hangsúlyozta, együtt kell működni az infrastruktúrafejlesztésben, a szolgáltatások bővítésében.
Veress Balázs, az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója köszöntőjében elmondta, a nemzeti park három évfordulót is ünnepel idén. Mint mondta, kétszáz évvel ezelőtt fedezték fel a Baradla-barlang főágát, negyven éve alapult meg az Aggteleki Nemzeti Park igazgatósága és harminc éve kapták meg az Aggteleki-karszt barlangjai a Világörökség címet.
Az évfordulókkal kapcsolatban több rendezvénnyel, köztük koncertekkel, túrákkal és közönségnappal is készülnek – tette hozzá.
Kapcsolódó cikkeink
A turizmusra is kihat a járvány eszkalációja
Bár a ragadós száj- és körömfájás vírusa emberre nem veszélyes,…
Tovább olvasom >Digitális kincsesbánya a műemlékek szerelmeseinek – elindult az e-orokseg.hu
Soha nem volt még ilyen látványos és közérthető módon elérhető…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >