Rabokkal csökkentené a munkaerőhiányt a brit kormány
Javaslatot tett arra a brit kormány, hogy a Brexit miatti munkaerőhiányt rabokkal pótolják a mezőgazdaságban – írja az agrarszektor.hu. A termelők azonban elutasítják az ötletet, mivel többségük nem szívesen alkalmazna gazdaságában rabokat, pedig a munkaerő hiánya egyre nagyobb problémát okoz az Egyesült Királyságban.
Komoly munkaerőhiányt okozhat majd az Egyesült Királyságban, ha kilépnek az Európai Unióból. Az ország keresi a megoldást a problémára, és a közelmúltban arra tett javaslatot a brit kormány, hogy börtönben fogvatartottakat alkalmazzanak a mezőgazdasági szektorban a kieső munkaerő pótlására.
Az előzetes felmérések szerint a vendéglátást, az építőipart és az agráriumot érintheti majd a legsúlyosabban a Brexit. A foglyokat kockázatértékelésnek vetnék alá munkába állás előtt, és a jó magaviseletért lenne jutalmuk a farmokon való munka, amelyet ideiglenes engedéllyel végezhetnének.
A szakemberek szerint ugyanakkor a fogvatartottak alkalmazása sem lesz megoldás a munkaerőhiányra. Lokális szinten valóban segítség lehet, de a rengeteg szezonális feladatot, mint példáuzl a gyümölcsök és a zöldségek betakarítása és csomagolása, nem fogják tudni megoldani így sem. Több piaci szereplő kifejezetten elutasítja, hogy a 6-9 hónapos szezonban fogvatartottakat alkalmazzon a gazdaságában.
A brit kormány viszont azt hangsúlyozza, hogy nem szándékoznak minden üres agrármunkahelyet foglyokkal betölteni, mindössze igyekeznek biztosítani az ágazat működését a Brexitet követően is. 2020 decemberéig a brit mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatban dolgozó munkáltatók szabadon felvehetnek Európai Uniós állampolgárokat a különböző pozíciók betöltésére, és az Egyesült Királyságba érkező munkavállalók maradhatnak az országban később is. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >